We wtorek 12 lutego burmistrz Andrzej Katarzyniec wraz z zastępcą Sebastianem Kuleszą wzięli udział w ceremonii przekazania dowodzenia pomiędzy 3. a 4. rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych.

Do Żagania przybyło prawie 3500 żołnierzy amerykańskich oraz  setki jednostek sprzętu wojskowego. Stacjonujący na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas żołnierze z 1 Dywizji Piechoty rozpoczęli swój dyżur bojowy w Polce. Wtorkowa uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej, sięgającym roku 1775. Polega on na zwinięciu sztandarów jednostki kończącej swoją misję oraz na rozwinięciu sztandarów przedstawicieli dywizji przejmującej zadania. Żołnierze trzeciej zmiany pożegnali w ten sposób miejsce, w którym pełnili służbę przez ostatnie 9 miesięcy. Ich zmiennicy przejęli te obowiązki, witani w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego przez dowódców wojskowych każdej formacji, władze wojewódzkie oraz samorządowe.

„Być tu dzisiaj z wami, to dla mnie wielki zaszczyt i zarazem powód do dumy. Tym bardziej, że kiedy po raz pierwszy w 2017 roku w Żaganiu odbyła się ceremonia rozwinięcia proporców Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, byłem wówczas dowódcą Czarnej Dywizji. Nie jest łatwo służyć tak daleko od rodzinnego kraju, od bliskich, ale to część służby każdego żołnierza” – zwrócił się do amerykańskich żołnierzy generał broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.