Tak można najkrócej podsumować koncert, w którym w piątek (8 marca) z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie i Czarną Dywizją, wzięło udział kilkaset mieszkańców Żagania.

Jubileusz stał się okazją do polsko-amerykańskiej wymiany kulturalnej. Dlatego Orkiestra Wojskowa z Żagania zharmonizowała tego wieczoru swoje instrumenty z grającą na co dzień z Orkiestrą Amerykańskich Sił Powietrznych grupą swingowo-jazzową The Ambassadors.

Przed rozpoczęciem koncertu, wyjątkowych gości – konsul ds. prasy i kultury  Amy Steinmann i zastępcę dowódcy Czarnej Dywizji gen. bryg. Dariusza Parylaka powitali wspólnie burmistrz Andrzej Katarzyniec i jego zastępca Sebastian Kulesza. Pani konsul w swoim wystąpieniu podkreśliła między innymi, że: Po tych 20 latach, Polska i Ameryka są bliżej siebie niż kiedykolwiek dotychczas.

Odczytany został także list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym minister podziękował organizatorom i wykonawcom za wspólną inicjatywę.

Gen. bryg. Dariusz Parylak podkreślił znaczenie takich działań dla budowania więzi między żołnierzami sprawującymi służbę w ramach NATO.

Później scena należała już przez ponad 90 minut do obu orkiestr, dyrygowanych tego wieczoru przez troje dyrygentów. Z uwagi na dostojną okazję, muzycy rozpoczęli od odegrania hymnów Stanów Zjednoczonych i Polski, a to co działo się później można nazwać prawdziwą ucztą pełną wykwintnie podanych i wykonanych z najwyższym kunsztem utworów, min.: Funk Attack Otto M. Schwarza, Unfalling Kindness, Sing, sing, sing Bennyego Goodmana, Stars and Stripes Forever Johna Sousy, Wiosennych medytacji Skaldów, kompilacji muzycznej z repertuaru Glenna Millera, czy też dobrze znanych wszystkim piosenek What a Wonderful World, When the Saints Go Marching In, Simply The Best, Taki Cód i Miód.

Podczas „wielkiego finału” muzycy opuścili scenę, pozostawiając jedynie perkusistę grającego solo rytmiczny standard jazzowy, po to aby za chwilę ku zaskoczeniu widzów, powrócić na salę tylnym wejściem i wśród widowni, wspólnie się bawiąc, zakończyć swój występ. Wywołało to olbrzymią euforię i oklaski na stojąco nie milkły długie minuty. Owacje zostały nagrodzone, ze szczególnym ukłonem dla pań obchodzących Dzień Kobiet, bisem podczas którego muzycy wraz z wokalistką Marzeną Drozdowicz wykonali Być kobietą.

 

W podziękowaniu za wspaniały koncert burmistrz A. Katarzyniec wraz z S. Kuleszą wręczyli bukiety kwiatów na ręce konsul A. Steinmann, a burmistrz podkreślił, że: Jest zachwycony i nie pamięta nawet ile czasu czekał na tak wspaniały koncert. Gen. bryg. D. Parylak również podziękował muzykom i dyrygentom za świetną koordynację podczas koncertu, a zwracając się do burmistrza A. Katarzyńca powiedział Panie Burmistrzu, powiedział Pan, że nie wie ile czasu trzeba było czekać na taki koncert. Ja odpowiem, że dwadzieścia.

Każdy, kto zdecydował się przyjść na ten koncert z pewnością zapamięta ten wieczór na długo, a niektórzy nawet stwierdzą, że to najlepszy koncert na jakim byli.