Spacer krajoznawczy

10.08.2019 (sobota), godz. 16:00, zbiórka: pod pomnikiem Keplera

Podczas minionego spaceru za sprawą murów obronnych podróżowaliśmy w czasie daleko w przeszłość, sięgając początków historii miasta. Spacer filmowy przeniesie nas w czasy bliższe, nie tak odległe, a jednak często bardzo inne.

Żagań, podobnie jak wiele innych miast tzw. Ziem Odzyskanych, miast Dolnego Śląska, stał się po 1945 roku areną filmową, planem dla znanych produkcji. Większość osób kojarzy „Czterech pancernych i psa”, chyba najsłynniejszy film jaki kręcono w Żaganiu. Jednak, nie był to jedyny tytuł, który tu powstał w tamtych latach. Również współcześnie obierano sobie za plan scenerie żagańskie.

W trzecim już spacerze krajoznawczym z cyklu Odkrywanie Żagania organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania wraz z Urzędem Miasta Żagań zapraszamy na wyprawę szlakiem filmowym. Poznamy część miejsc, w których kręcono ujęcia. Dowiemy się o filmach, które nie były kręcone w Żaganiu, ale dotyczą historii bądź postaci związanych z miastem. Odkryjemy także nieistniejące kina.

Wędrowanie, przemierzanie przestrzeni pozwala odkryć inny (nieznany lub mało znany, daleki od utartych szlaków) pejzaż kulturowo-historyczny. Idea jaka nam przyświeca, to propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie wiedzy historycznej z tradycją rajdów i wycieczek pieszych.

Odkrywanie Żagania to inicjatywa mająca na celu promocję wyjątkowego miasta pogranicza śląsko-łużyckiego o bogatej i pasjonującej historii, dawnej stolicy Księstwa Żagańskiego oraz popularyzowanie turystyki pieszej. Jak zwykle proponujemy nowy, autorski szlak i kolejną przygodę.

Wydarzenie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. Jednak, w trakcie jego trwania będzie można przekazywać wolne datki na wsparcie przedsięwzięcia.

Spacer filmowy to wyjątkowa okazja do spełnienia idei naszych spotkań. Wielu mieszkańców miasta uczestniczyło w filmach jako statyści. Zachęcamy do podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z filmowym Żaganiem. Zapraszamy również wszystkich pasjonatów wędrówek do przybycia. Zachęcamy do spacerowania!

Przewodnikami w odkrywaniu Żagania będą:

Halina Dobrakowska – wieloletnia przewodniczka miejska, przewodnik sudecki i dolnośląski, pilot wycieczek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania.

Mariusz Wieczerzyński – pomysłodawca projektu oraz trasy szlaku filmowego; filozof i regionalista, redaktor.

Kolejny spacer z cyklu Odkrywanie Żagania odbędzie się tego lata 31 sierpnia (sobota) o godz. 16:00. Zbiórka przed Pałacem Książęcym.