Przypominamy o wydarzeniu, które już w najbliższą sobotę odbędzie się w naszym przypałacowym parku. Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich organizuje 19 października 2019 roku pierwsze seminarium parkowe “Park Górny-Wspólna Sprawa”. Celem wydarzenia jest przeprowadzenie prac pielęgnacyjno-porządkowych Parku Górnego, który jest częścią zespołu pałacowego książąt kurlandzkich i żagańskich rodu von Biron i de Talleyrand-Pèrigord.

Patronat nad tym wydarzeniem objęła Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków oraz Burmistrz Miasta Żagań, natomiast patronat medialny czasopismo “Spotkania z Zabytkami”.

Zapraszamy w sobotę od godziny 7.30. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu będą mogły dokonać rejestracji również w dniu rozpoczęcia seminarium. Zapisy potrwają do godziny 8.45. Sobotnie działania na terenie Parku Górnego zakończy podsumowanie, które rozpocznie się o godzinie 18.30 w Sali Kurlandzkiej pałacu. Publikujemy szczegółowy plan wydarzenia, zachęcając do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu:

Zakres zaplanowanych prac w ramach Seminarium Parkowego obejmie:

  1. Prace pielęgnacyjne związane z usunięciem samosiewów drzew w różnym wieku w tym drobnego nalotu,
  2. usunięcie wiatrołomów i złomów,
  3. pielęgnacja arborystyczna drzew okazowych,
  4. odsłonięcie ziemnych ścieżek parkowych,
  5. uporządkowanie terenu przy ruinie Folwarku Doroty,
  6. sadzenie drzew w alei kasztanowcowej,
  7. odsłonięcie punktów widokowych, uczytelenienie obszaru placyków, ustawienie ławek, wykonanie balustrady,
  8. wykonanie sondaży archeologicznych – poszukiwania przebiegu ścieżek,
  9. uprzątnięcie śmieci.

Grafika: Adam Raciborski