20 listopada 2019 roku prezes spółki Pałac Książęcy Tomasz Hucał zaprosił burmistrza Andrzeja Katarzyńca wraz z zastępcą Sebastianem Kuleszą na rekonesans stanu kompleksu sportowo-rekreacyjnego Arena w Żaganiu.

Największego nakładu środków wymaga basen miejski. Już niebawem wymagany będzie remont węzła cieplnego, uszkodzone są zasobniki wody pitnej, rury stalowe, liczne przecieki, zapchane (niesprawne) zawory, uszkodzone mieszacze natryskowe powiązane z instalacją solarną – wyliczał Tomasz Hucał. – Spółka będzie musiała przeprowadzić wymianę zaworów i mieszaczy oraz remont instalacji hydraulicznej. Wymiany wymagają już złoża w filtrach oraz zawory. Złoża nie były uzupełniane, więc są w znacznym stopniu wypłukane. Nie ma możliwości uzupełnienia braków materiałem filtracyjnym. Dodatkowo na filtrze wanny nr 1 pojawiło się pęknięcie.

Rzeczywisty koszt wykonania niezbędnych napraw znany będzie po wykonaniu projektu  przebudowy węzła, na  podstawie którego firma wykonawcza wykona kosztorys prac. Szacunkowo będzie to wartość około 400-500 tysięcy złotych. Dodatkowo niezbędny jest już remont strefy natrysków (wymiana glazury). Powyższe zadania stają się priorytetowe z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników basenu. Podobnych pilnych napraw wymagają powłoki ceramiczne na hali basenowej, gdzie pojawiły się znaczne ubytki fugi epoksydowej, a powłoka antypoślizgowa na płytkach została starta. Pojawiają się również uszkodzenia izolacji pod posadzką i wynikające z tego liczne przecieki na podbaseniu.

 

W przyszłości warto byłoby wyremontować pomieszczenia saun parowych i zrezygnować z niewykorzystywanych solariów, zagospodarowując tę przestrzeń na leżaki i strefę relaksu. Szacunkowy koszt takiego remontu to 100 000 złotych. W najbliższym czasie remontu wymagały będą również skrzydła drzwi wejściowych. Są już skorodowane i nieszczelne.

W trakcie dzisiejszego spotkania omówiono również potrzeby hostelu, w którym usunięta powinna zostać wykładzina podłogowa, wymienione zużyte już elementy wyposażenia, naprawiony dach. Oczekiwana byłaby inwestycja związana z przebudową boiska sztucznego, które przy obecnych parametrach nie spełnia wymogów w zakresie rozgrywek ligowych. Konieczna jest natomiast renowacja płyty boiska trawiastego oraz wymiana oświetlenia na płycie boiska (koszt około 25 000 złotych). Niezbędny jest również remont bieżni tartanowej, która jest już mocno uszkodzona, szczególnie dwa wewnętrzne tory. Koszt wykonania najtańszej nawierzchni wynosi obecnie 150 złotych za metr kwadratowy. Dwa najbardziej zniszczone tory bieżni mają powierzchnię blisko tysiąca metrów.

Tomasz Hucał zaprosił również gospodarzy miasta do hali widowiskowo-sportowej, gdzie obecnie niesprawna jest część oświetlenia. Koszt naprawy niedziałających elementów to około 50 tysięcy złotych. Najkorzystniejsza byłaby wymiana lamp na ledowe (co zwiększy moc oświetlenia z 350 do 500 luksów) i stworzenie systemu sterowania elektronicznego oświetleniem.Na szczęście przy podjęciu się tego zadania 35 000 z tej kwoty będzie można spłacać w ratach. Inwestycja ta musi zostać wykonana niezwłocznie.