21 grudnia na Basenie Arena w Żaganiu odbyły się Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w pływaniu. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Pływackie „ŻAGAŃSKIE BOBERKI”, a jego głównym sponsorem Urząd Miasta Żagań. Impreza ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i ostatecznie zgromadziła 212 zawodników z 23 klubów z całej Polski. Warto dodać, że różnica wieku między najmłodszym a najstarszym startującym wynosiła 37 lat.

Stowarzyszenie Pływackie „ŻAGAŃSKIE BOBERKI” reprezentowało 18 zawodników. Bezkonkurencyjny okazał się Filip Pawłowicz, który zwyciężył wszystkie trzy swoje konkurencje, co dało mu 1. lokatę w klasyfikacji generalnej w swojej kategorii wiekowej. Laura Szpakowska wygrała dwie konkurencje (50m i 100m dowolnym), co również pozwoliło jej na zajęcie 1. miejsca w klasyfikacji generalnej. Paweł Lniak wywalczył 2. miejsce w klasyfikacji generalnej dzięki trzem zwycięstwom (200 m dowolnym oraz 100 m zmiennym i motylkowym). Równie zacięcie walczyła Zofia Budas, której 1. miejsce na 50 m klasycznym, 2. miejsce na 100 m dowolnym i 3. miejsce na 50 m dowolnym, dało ostatecznie 3. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Pozostali zawodnicy również stawali na podium. Wiktoria Branowicz zajęła 2. pozycję na 100 m dowolnym. 3. miejsca zdobyli także Mikołaj Popin (100 m dowolnym), Wojciech Dobrowolski, Kacper Gajda, Łukasz Pawlik, Kornela Rosa (wszyscy w swoich kategoriach wiekowych w konkurencji 50 m klasycznym), Emilia Kalkowska (100 m zmiennym) oraz dwukrotnie Lena Kowalska (50 m dowolnym i 100 m zmiennym).

Z równym trudem zawodnicy „ŻAGAŃSKICH BOBERKÓW” – Kornelia Tałanda i Maciej Zięba – wywalczyli 4-te lokaty na 50 m grzbietowym. 5. miejsce zajął Sebastian Mikołajewski (50 m grzbietowym) i dwukrotnie Lena Łoś (50 m klasycznym oraz 100 m zmiennym). Julia Piórkowska wywalczyła 6. pozycję na 50 m grzbietem, a Oliwia Zgrabczyńska 7. lokatę na 50 m klasycznym.

Były to pierwsze zawody takiej rangi zorganizowane w Żaganiu. Mistrzostwa otworzył zastępca burmistrza Sebastian Kulesza, który życzył wszystkim startującym, by umieli gratulować zwycięzcom i mieli szacunek dla pokonanych – w duchu idei fair play. Po zakończeniu zawodów nagrody dla najlepszych zawodników wspólnie z zastępcą burmistrza wręczał starosta Henryk Janowicz.