Żagański Pałac Kultury oraz Odkrywanie Żagania zapraszają na cykl dwóch tematycznych spacerów krajoznawczych, których idea polega na odkrywaniu nieistniejących obiektów żagańskiego starego miasta: konkretnych, jednostkowych budynków i ulic oraz miejsc pełniących określone funkcje, takich jak hotele, restauracje i browary. Istotną rolę będzie tu odgrywać praca z wyobraźnią, polegająca na próbie uchwycenia – za pomocą archiwalnych zdjęć, pocztówek i wspólnego namysłu – nieistniejącego na tle tego, co ocalało. Będą to dwie odrębne, autorskie trasy łączące się koncepcyjnie w jedną całość i obejmujące niemal cały obszar historycznego centrum. Będzie to też oczywiście okazja do opowieści o tych miejscach w szerszym kontekście historycznym.

Tradycyjnie już należy podkreślić społeczny charakter spacerów – relacjonowanie historii nie jest tu głównym celem, lecz stanowi tło i pretekst do spotkania, wspomnień oraz dyskusji. Odkrywanie Żagania to wspólne poszukiwania i poznawanie miasta często od nieznanej bądź mało znanej strony. Inicjatywa ma również na celu propagowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i aktywnego wypoczynku, łączenie horyzontu historycznego z tradycją rajdów pieszych.

(Nie)istniejące #1

26.07.2020 (niedziela), godz. 11:00–13:00

START: pl. Słowiański (przy fontannie)

Wstęp wolny

Prowadzący:

Mariusz Wieczerzyński – mgr filozofii, redaktor, animator kultury; pomysłodawca oraz inicjator spacerów krajoznawczych Odkrywanie Żagania. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gościnny udział:

Stanisław Byczkowski – regionalista, nominowany do nagrody Żaganianin Roku 2018, współautor trasy turystycznej „Kamienne ślady przeszłości” w żagańskim Parku Książęcym.

Przypominamy o konieczności przestrzegania w trakcie wydarzenia aktualnych przepisów dotyczących obowiązującego na terenie kraju reżimu sanitarnego, zachowania zasad dystansu społecznego (obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami albo zakrywanie ust i nosa) oraz przestrzegania regulaminów Żagańskiego Pałacu Kultury.

Kolejny spacer:

(Nie)istniejące #2

22.08.2020 (sobota), godz. 17:00–19:00

Więcej informacji wkrótce.