W sierpniu 2020 roku Stowarzyszenie turystyczne „Ogniwo” wybrało się na dziesięciodniową wyprawę rowerową do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ten malowniczy zakątek kraju znajduje się w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, a jego niepodważalny walor turystyczny stanowi niemal 2600 jezior połączonych ze sobą rzekami i kanałami mazurskimi. Wielkie Jeziora Mazurskie ciągną się od Rucianych-Nidy koło Piszu na południu aż do Węgorzewa na północy. Na przestrzeni około 110 km leżą Mikołajki, Orzysz, Ryn, Giżycko oraz wiele mniejszych, urokliwych miejscowości.

Wyprawę rowerową rozpoczęto od stolicy regionu Giżycka. Przez osiem dni 17-osobowa grupa poznawała region mazurskich jezior. Łącznie “Ogniwo” przejechało ponad 450 kilometrów, dziennie pokonując dystans około 60 kilometrów.

W Giżycku uczestnicy żagańskiego stowarzyszenia obejrzeli unikalny na skalę europejską most obrotowy oraz Twierdzę Boyen. W Mikołajkach Wioskę Żeglarska oraz jeden z najpiękniejszych portów na całych Mazurach. Nasza trasa wiodła też przez klimatyczne Mrągowo z czynną Wieżą Bismarcka oraz promenadę nad Jeziorem Czos z amfiteatrem, Kętrzyn z XIV-wiecznym krzyżackim zamkiem, wizytę w “Częstochowie Północy” – Świętej Lipce. Miłośników historii zaciekawił Wilczy Szaniec w Gierłoży – Kwatera Główna Adolfa Hitlera oraz Mamerki – kompleks poniemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej.

Mazury to jeziora, więc nie mogło zabraknąć rejsu statkiem pasażerskim z Mikołajek poprzez Jeziora Mikołajskie, Śniardwy ( największe polskie jezioro), Beldany, Śluzę Guzianka. W ocenie rowerzystów z “Ogniwa” Mazury okazały się  bardzo trudnym terenem ze względu na różnice wysokości. Na całym odcinku naszej trasy było bardzo dużo podjazdów i zjazdów prowadzących częściowo drogami asfaltowym, ścieżkami rowerowymi oraz polnymi i leśnymi dukatami.