11 września rozpoczęły się tegoroczne obchody święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W tym roku o tyle wyjątkowe, że podsumowujące 75 lat istnienia formacji. Uroczysty capstrzyk odbył się w tym roku w Żaganiu – na przedzamczu naszego pałacu. W tej wyjątkowej oprawie przypomniano historię Czarnej Dywizji, podkreślając husarską tradycję formacji. Zabierając głos burmistrz Andrzej Katarzyniec podkreślił, że Żagań zyskał miano “Pancernej Stolicy Polski” dzięki współpracy, która przez lata wykraczała poza mury jednostki. W tym szczególnym dniu w imieniu wszystkich mieszkańców naszego miasta na ręce Dowódcy przekazuję podziękowania za pełnioną przez Was służbę. Wasze zaangażowanie w życie miasta oraz obecność w najważniejszych dla niego chwilach sprawia, iż  stanowicie znaczącą i wyjątkową część żagańskiej społeczności – podkreślił gospodarz Żagania.

Uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali następnie na wystawę poświęconą żołnierzom generała Maczka oraz na plenerowy koncert orkiestry wojskowej zakończony pokazem sztucznych ogni. Wystawa Muzeum Historii Polski będzie dostępna dla mieszkańców do 27 września.

12 września na placu Generała Maczka w Żaganiu, w jednym szeregu stanęli żołnierze wszystkich jednostek Czarnej Dywizji oraz pododdziały sojusznicze z Niemiec i USA, aby wspólnie celebrować święto jedynego pancernego związku taktycznego w Polsce.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. dr Dariusz Parylak przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Piotra Kaczmarka oraz dokonał przeglądu pododdziałów. Uroczystość stała się okazją do spojrzenia wstecz i podsumowań oraz do nagrodzenia i uhonorowania wysiłku żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej, odznaczeniami i medalami resortowymi, mianowaniami na kolejne wyższe stopnie wojskowe. W trakcie uroczystości wręczono również wyróżnienia honorowe i pamiątkowe odznaki honorowe 11LDKPanc.

W uroczystości wziął udział wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który w imieniu polskiego rządu złożył życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym Czarnej Dywizji. Podziękowania za znakomite wyniki w szkoleniu, za dyscyplinę, za podejmowanie najtrudniejszych misji zagranicznych złożył żołnierzom również generał dywizji Stanisław Czosnek (w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Miki) – Dziękuję za wasze wysiłki i poświęcenie, które sprawiają, że Czarna Dywizja wciąż wzbudza podziw i szacunek.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów. Od godziny 13:00 do 17.00 na podzamczu Pałacu Książęcego każdy mógł obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu jednostek lubuskiego związku taktycznego. Na przybyłych czekało kilkadziesiąt różnego rodzaju wozów, transporterów, armat i innych pojazdów wojskowych. Dodatkową atrakcją były symulatory, tor chemiczny, tor linowy oraz oczywiście wojskowa grochówka.

foto: Jan Mazur; st.chor. sztab. Rafał Mniedło; st.chor. sztab. Karol Cząstka