17 września żagańskie Koło Sybiraków i Burmistrz Miasta Żagań zaprosili mieszkańców regionu na wyjątkową uroczystość odsłonięcia Krzyż Zesłańców Sybiru na miejskiej nekropolii. W rocznicę zbrojnego ataku ZSRR na Polskę, uczczono pamięć o ofiarach “nieludzkiej ziemi”. Odsłonięcie kolejnego znaku pamięci o ofiarach przymusowych zsyłek stało się możliwe przede wszystkim dzięki zaangażowaniu środowiska żagańskich Sybiraków. Środki finansowe przekazały na ten cel samorządy – wojewoda lubuski, burmistrz Żagania, starosta powiatu żagańskiego oraz wojewódzki zarząd Związku Sybiraków w Zielonej Górze i członkowie koła nr 9 Związku Sybiraków. Na cmentarzu komunalnym, na tej ważnej dla całej społeczności regionu uroczystości, nie zabrakło harcerzy, przedstawicieli środowisk kresowych oraz licznie przybyłej młodzieży szkolnej.

Jako pierwsza głos zabrała pani Jadwiga Jastrzębska, wspominając losy Sybiraków i ich powojenne dzieje, przypominając równocześnie wysiłek podejmowany przez jej mamę, panią Marię Jastrzębską, w powstaniu i funkcjonowaniu żagańskiego koła nr 9. Trwałym śladem działalności całego koła są już istniejące w naszym mieście tablice pamiątkowe. Osłonięty dzisiaj krzyż stanowi zwieńczenie starań całego środowiska o utrwalenie pamięci o okrutnych losach zesłańców. Na uroczystościach obecny był ks. dr Jan Nowak, postulator procesu beatyfikacyjnego błogosławionego Władysława Bukowińskiego – patrona Zesłańców Sybiru.

Krzyż Sybiraków został poświęcony przez proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, księdza kanonika Władysława Tasiora. Po zakończeniu uroczystości wszyscy obecni udali się na grób śp. Marii Jastrzębskiej, która przez 30 lat była prezesem koła nr 9 Związku Sybiraków.

Pani Maria całym sercem była oddana Sybirakom. Pomagała w sporządzaniu wniosków o przyznanie świadczeń za pobyt na Syberii. Pamiętała o każdym Sybiraku towarzysząc mu w jego ostatniej drodze, wygłaszając mowę pożegnalną nad grobem. Inicjowała wiele wydarzeń patriotycznych związanych z losem Sybiraków – rocznice zsyłki na Sybir, Dzień Sybiraka, spotkania z młodzieżą szkolną. Zainicjowała zbieranie wspomnień Sybiraków oraz przygotowywała materiały do wydania książki o losach członków żagańskiego koła.

O godzinie 12.00 na Sali Stendhala Pałacu Książęcego odbył się również występ artystyczny pod tytułem “Pod sercem ukryte” przygotowany przez Trzecią Wielozadaniową Drużynę Harcerską. Teksty i muzykę do zaprezentowanych piosenek stworzyła Tatiana Czepurnych-Hemrol, teksty wygłaszanych wierszy sybiraczka Maria Czepurnych.