11 listopada to szczególna data w historii naszego kraju. Wiąże się ona z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach ucisku i zniewolenia. Ma ona jednak również wymiar symboliczny, stanowi bowiem symbol miłości do Ojczyzny, niezłomności oraz walki o wolność. Tego dnia celebrujemy zwycięstwo i czcimy pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

11 listopada zawsze obchodziliśmy w Żaganiu w sposób godny i patriotyczny. W tym roku, z uwagi na stan epidemii, oficjalne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości nie odbędą się.
Burmistrz Miasta Żagań Andrzej Katarzyniec i Przewodniczący Rady Miasta Żagań Adam Matwijów wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Piotrem Łosiem oddali dzisiaj hołd bohaterom oraz uczcili pamięć ofiar, składając kwiaty przy Pomniku Sybiraków oraz na placu gen. Maczka.

Na ulicach naszego miasta pojawiły się już flagi państwowe. Na budynku Urzędu Miasta zabłyśnie iluminacja w barwach narodowych.

Mieszkańców Żagania zachęcamy również do uczczenia Święta Niepodległości, do przystrojenia swoich posesji, balkonów i okien w biało-czerwone barwy oraz do przyłączenia się do akcji Niepodległa do Hymnu 2020.

„Niepodległa do hymnu” to wydarzenie, które zostało zapoczątkowane w 2018 roku. Wtedy to, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Organizatorzy akcji chcą podtrzymać tę tradycję i śpiewać także w tym roku. Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. Dzięki transmisjom w mediach, każdy bez wychodzenia z domu może włączyć się we wspólne śpiewanie nawet jeśli nie czuje się na siłach śpiewać a cappella. Zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

W tym czasie, gdy nie możemy spotkać się na oficjalnych miejskich uroczystościach, zachęcamy do udziału w Festiwalu Niepodległa, który jutro organizowany jest w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Na stronie NIEPODLEGŁA każdy będzie mógł dołączyć do wyjątkowego koncertu z udziałem gwiazd polskiej muzyki.

Na scenie pojawi się plejada gwiazd: Enej, Paweł Domagała, Miuosh, Organek i Ania Dąbrowska. Do tego masa materiałów dla dzieci, w tym koncerty – Orkiestra Mamy Śpiewamy, Kukaj Kukawko i czytanie bajek przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego! A na koniec, znów dla starszych, prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadzi Janusz Prusinowski.

Harmonogram wydarzenia dostępny jest TUTAJ.