Już niebawem w Żaganiu odbędzie się po raz pierwszy przegląd filmowy o ambicjach stania się festiwalem (program niżej)!

Żagańskie Lato Filmowe Pogranicza to autorski projekt mający na celu propagowanie kultury filmowej poprzez upowszechnienie ambitnego repertuaru. „Pogranicza” z jednej strony nawiązują do historii i transgranicznego położenia Żagania, z drugiej do opowieści wykraczających poza granice bądź sytuujących na ich obrzeżach.

Podczas przeglądu poznamy filmowe pogranicza Dolnego Śląska, a także filmy, które w sposób bardziej uniwersalny operują tym zagadnieniem. Będą to fabuły i dokumenty od najlepszych polskich dystrybutorów (Against Gravity, Nowe Horyzonty, Gutek Film). Przyjrzymy się w nich granicom cywilizacji i ludzkich możliwości (sekcja POGRANICZA DOCS), zaś w sekcji (OD)ZYSKANE NA EKRANIE filmowym plenerom Ziem Odzyskanych. Nie zabraknie czeskiej inteligentnej ironii i satyry (KINO EUROPY ŚRODKA) ani kina młodych widzów (PORANKI). W programie znajdziemy także dyskusję z Lechem Molińskim, prezesem Wrocławskiej Fundacji Filmowej, nt. dolnośląskich pograniczy filmowych. Spacer „Filmowy Żagań” poprowadzi Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

„Pogranicza” operują granicami gatunkowymi i przedstawiają szerokie spektrum filmowych narracji. Stanowią przestrzeń do twórczej dyskusji i dialogu. Tegoroczny przegląd to pierwszy krok w kierunku wydarzenia cyklicznego, które wpisze się na stałe w kalendarz regionalnych oraz transgranicznych festiwali filmowych.

 

PROGRAM

 

2 lipca | 1. dzień

POGRANICZA DOCS
godz. 19:00
„Sól Ziemi” (reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Brazylia/Francja/Włochy 2014, 110 min)
Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

Jeden z najpiękniejszych filmów świata. Wim Wenders w najwyższej formie. Film o globalnych problemach, w którym twórcy przyglądają się jasnym i ciemnym stronom kondycji ludzkiej. To także opowieść o tym, że zmiana sposobu myślenia i zaangażowanie mogą przekraczać granice wyobraźni. „Sól Ziemi” proponuje uniwersalną odpowiedź na dzisiejsze wyzwania i stanowi pasjonującą podróż fotograficzną.

 

3 lipca | 2. dzień

PORANKI
KINO MŁODYCH WIDZÓW
godz. 10:30
„Filonek Bezogonek” (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2020, 67 min)
Prelekcja: Wioletta Stachura

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? „Filonek Bezogonek” to klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy. Ukochana i kultowa postać szwedzkiej literatury dla dzieci w nowej ekranizacji! (opis dystrybutora)

(OD)ZYSKANE NA EKRANIE
godz. 13:00
„Kocham kino” (reż. Piotr Łazarkiewicz, Polska 1987, 77 min)
Prelekcja: Lech Moliński

Nastrojowa, nostalgiczna opowieść o magii kina. Polska wariacja na temat znany z powstałego rok później legendarnego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore. Film nakręcony na pograniczach Dolnego Śląska, w Lubomierzu (znanym z „Samych swoich”). Część scen powstała na kameralnej stacji Pilchowice Nielestno oraz na moście nad Jeziorem Pilchowickim przez które przebiega nieczynna linia kolejowa Żagań–Jelenia Góra.

DYSKUSJA
godz. 16:00–18:00
„Dolnośląskie pogranicza filmowe”
Spotkanie z Lechem Molińskim, prezesem Wrocławskiej Fundacji Filmowej
Moderacja: Mariusz Wieczerzyński

Lech Moliński – animator kultury, organizator wydarzeń filmowych, popularyzator turystyki filmowej. Współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Od 2015 r. dyrektor artystyczny Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Autor publikacji „Dolny Śląsk w filmie. Przewodnik wirtualny”. Zrealizował cykl Dolnośląskich Spacerów Filmowych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane przewodniki filmowe po Dolnym Śląsku oraz filmowe portrety Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy i Lubomierza. Porozmawiamy także o tzw. Ziemiach Odzyskanych w kontekście powojennej kinematografii.

KINO EUROPY ŚRODKA
godz. 19:00
„Zagubieni” (reż. Petr Zelenka, Czechy 2015, 107 min)
Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

Czeski humor w najlepszym wydaniu. Odnajdziemy tu wszystko, co najbardziej cenimy w kinie zza południowej granicy – absurdy, dystans do rzeczywistości, inteligentną ironię. „Zagubieni” to satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii” z… papugą w roli głównej. Szalona komedia z europejskimi granicami w tle od jednego z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów.

 

4 lipca | 3. dzień

PORANKI
KINO MŁODYCH WIDZÓW
godz. 10:30
„Jakub, Mimmi i gadające psy” (reż. Edmunds Jansons, Polska/Łotwa 2019, 70 min)
Prelekcja: Wioletta Stachura

Jakub i Mimmi to para kuzynów, którzy niezbyt się lubią. Wkrótce jednak pojawia się szansa, by to zmienić. Dzieci zaprzyjaźniają się z gangiem gadających psów. Przed nimi bardzo ważne wyzwanie… Pewnego dnia jeden ze zwierzaków zostaje porwany, a ukochany park Mimmi przejmuje inwestor. Dzieci i psy podejmują wspólną walkę, by ocalić ulubione miejsce i czworonoga. (opis dystrybutora)

SPACER
godz. 13:30–15:00
„Filmowy Żagań”
Prowadzenie: Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
Zbiórka: przed głównym wejściem ŻPK

Spacer śladem miejsc związanych z filmami kręconymi w plenerach żagańskiego starego miasta razem z autorem monografii „Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach”. W 1965 r. w Żaganiu trwało tzw. „lato filmowe”. W tym samym czasie spotkały się tu dwie ekipy filmowe. Jedna z nich realizowała pierwszą serię kultowego polskiego serialu o przygodach Janka Kosa, pancernych i psa Szarika. Druga – wojenny dramat psychologiczny „Potem nastąpi cisza”.

(OD)ZYSKANE NA EKRANIE
godz. 16:30
„Do widzenia, do jutra…” (reż. Janusz Morgenstern, Polska 1960, 80 min)
Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

Uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich filmów o miłości. Porównywany przez krytykę do francuskiej nowej fali. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, który 5 lat później nakręcił w Żaganiu „Potem nastąpi cisza”. Tym razem przeniesiemy się na północ Ziem Odzyskanych i poznamy znakomite zdjęcia powojennego Trójmiasta, fenomenalną Teresę Tuszyńską oraz autentyczną historię młodzieńczego uczucia Zbigniewa Cybulskiego. Całość okraszona kameralną muzyką Krzysztofa Komedy.

POGRANICZA DOCS
godz. 19:00
„Antropocen: epoka człowieka” (reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky, Kanada 2018, 87 min)
Prelekcja: Mariusz Wieczerzyński

Imponujący dokument o granicach planety, o granicach nieustannego wzrostu. Antropocen, czyli postulowana nowa epoka geologiczna charakteryzująca się niespotykaną wcześniej skalą oddziaływania cywilizacji ludzkiej na środowisko. Film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią oraz zadaje kluczowe dziś pytania: Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego?

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Miejsce (projekcje i dyskusja): sala Inter ŻPK.
Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Do odbioru w ŻPK (ul. Szprotawska 4, pok. 168, tel. 68 477 64 78).
Liczba miejsc ograniczona!

Filmy będą poprzedzone prelekcjami. Po projekcjach zapraszamy do dyskusji.