24 sierpnia w Sali Inter żagańskiego pałacu odbyła się konferencja dotycząca imprez, na których w najbliższym czasie będą mogli bawić się mieszkańcy Żagania. Burmistrz Miasta Andrzej Katarzyniec wraz z dyrektorami instytucji kultury: Anną Mrowińską, Magdaleną Śliwak i Markiem Łazarzem uchylili rąbka tajemnicy przedstawiając atrakcje, które uświetnią Święto Parku Książęcego, XXII Lubuskie Święto Plonów oraz Jarmark św. Michała.

Już w najbliższą niedzielę 29 sierpnia będziemy obchodzić po raz pierwszy Święto Parku Książęcego. Z tej okazji Żagański Pałac Kultury zaplanował szereg atrakcji: zawody wędkarskie Złota Rybka na rzece Bóbr przy Młynówce, Wielkie Bicykle z Pałacu Wiechlice na przedzamczu, warsztaty Street Art „Maszkaron” przy fontannie „Żabka”, kajaki, pociąg do kultury – podróż koleją po parku, gokarty, Smaczne Podzamcze, gry parkowe, strefę relaksu z jogą, animacje dla dzieci, stoiska z rękodziełem, koncerty (Filip Ślęzak, Siostry Massier), teatrzyk na dziedzińcu, zwiedzanie epokowe parku i nocne zwiedzanie pałacu książęcego. Imprezę zakończy widowisko na podzamczu „Cyrk Tarabumba”. Ponadto na dziedzińcu pałacu zagości Piknik rodzinny, w trakcie którego w mobilnym punkcie szczepień będzie można zaszczepić się szczepionką marki Johnson & Johnson (od 12.00 do 18.00). Poszczególne działania będą realizowane w różnych częściach rozległego parku, dlatego uczestnicy przy wejściu (od strony Szprotawskiej) otrzymają mapki sytuacyjne z lokalizacją atrakcji.

W 2020 roku Żagań został wybrany jako miejsce organizacji XII Lubuskiego Święta Plonów. Niestety pandemia wymusiła odwołanie tego wydarzenia i w związku z tym wojewódzkie dożynki zostały przesunięte na 5 września 2021 roku. Jak podkreślił burmistrz Andrzej Katarzyniec, lokalizacja imprezy wojewódzkiej w naszym mieście jest istotnym wyróżnieniem, a nie powodem do wstydu. Obchody święta plonów rozpoczną się uformowaniem tradycyjnego korowodu dożynkowego i Obrzędem Chleba. Nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Na przedzamczu pojawią się wystawcy produktów regionalnych i koła gospodyń wiejskich. Na dzieci czekają animacje Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Będzie można obejrzeć koncerty lokalnych zespołów śpiewaczych, a gwiazdą wieczoru będzie Stachursky.

Jak co roku największe emocje wśród mieszkańców wzbudza Jarmark św. Michała, który tradycyjnie będziemy świętować z Czarną Dywizją. Wraz z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, Żagańskim Pałacem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, kompleksem Arena, Muzeum Obozów Jenieckich oraz we współpracy z naszymi instytucjami partnerskimi (Cechem Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, STW „Szron-Czerna”, Centrum Informacji Turystycznej, Kołem nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego w Żaganiu) przygotowaliśmy Kosmiczny Jarmark św. Michała (10-12 września). W tym roku obchodzimy 450. Rocznicę urodzin Johannesa Keplera słynnego astronoma, matematyka i fizyka, który dwa ostatnie lata życia spędził w Żaganiu. By uczcić pamięć o tym szczególnym mieszkańcu naszego miasta, program jarmarku został wzbogacony o dodatkowe kosmiczne atrakcje.

10 września ulicami miasta przejdzie kosmiczny korowód – z tej okazji przygotowaliśmy konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Żagania na najlepsze przebranie. Po przybyciu korowodu na podzamcze pałacu nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku św. Michała przez Burmistrza Miasta Żagań oraz symboliczne dzielenie się chlebem z mieszkańcami. Piątek tradycyjnie będzie należał do młodzieży – odbędą się pokazy tańca hip hop, a na scenie wystąpią: Werter, Galu oraz gwiazda wieczoru raper Żabson. W sobotę w ramach Święta Czarnej Dywizji na podzamczu pałacu zagości piknik wojskowy: będzie można posłuchać występu Orkiestry Wojskowej z Żagania, zobaczyć pokazy sprzętu wojskowego i grupy rekonstrukcyjnej oraz zjeść coś pysznego z kuchni polowej. Wieczorem na jarmarkowej scenie wystąpi Dagadana oraz gwiazda Męskiego Grania: Organek!

W niedzielę na scenie zobaczymy Żagańską Szkołę Talentów, pokaz tańca towarzyskiego Szkoły Tańca „Alex”, występ kwartetu smyczkowego „Donna Corda”, „Musical Melodies” Damiana Aleksandra i Edyty Krzemień, Autorski Spektakl Kabaretowy Andrzeja Grabowskiego oraz gwiazdę wieczoru – Papa D. Równolegle do Jarmarku będą odbywały się imprezy towarzyszące: zawody wędkarskie i kajakarskie, Bieg do Bożego Grobu, turnieje piłki ręcznej i siatkówki, drużynowy bieg na wieżę z książką i rodzinny turniej tenisa stołowego. Nie zapomnieliśmy o kosmicznych atrakcjach! Zachęcamy do udziału w pikniku astronomicznym oraz kosmicznych animacjach dla dzieci. W Żaganiu zagości Planetarium Wenus z Zielonej Góry serwując mieszkańcom, m.in. nocne obserwacje nieba z wieży widokowej. Na jarmarku pojawi się również najlepszy klub odkrywców w Polsce, czyli Gwiezdne Wrota.