Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września wspominamy wydarzenia, które  zmieniły oblicze świata. 82 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. Najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii. Na uroczystościach miejskich kombatanci, przedstawiciele wojska, władz miasta, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń oraz miejskich jednostek, uczniowie, mieszkańcy miasta oddali hołd żołnierzom walczącym o wolność.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec podkreślił, że zgodnie z powszechną opinią, jest taki ból, o którym najlepiej nie mówić, najlepiej bowiem wyraża go milczenie. To prawda, bo żadne słowa nie opiszą rozmiaru krzywd i cierpienia milionów ludzi na całym świecie, które przyniosły lata wojny. Słowa nie oddadzą koszmaru pól bitewnych czy piekła holokaustu i komór gazowych. Jednak to nie słów oczekują od nas ofiary wojny, czy polegli na frontach żołnierze. Oni nie potrzebują kwiecistych przemów, czy wzniosłych deklaracji. Oni chcą tylko, żebyśmy pamiętali. To tak niewiele, ale jednocześnie bardzo dużo. I właśnie po to spotykamy się tu, na Placu Generała Maczka w Żaganiu.  Spotkaliśmy się, żeby pamiętać, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”! Niech to wymowne zdanie przypomina nam, by jednoczyć się, a nie dzielić, by wspólnie tworzyć i rozwijać, a nie niszczyć!

Podobny apel wystosował Piotr Gubernator, żołnierz biorący udział w działaniach wojennych. Tradycyjnie przypomniał on o emocjach towarzyszących ludziom w dniu wybuchu wojny. Konfliktu, którego machina zagłady pochłonęła miliony istnień. Wojnie, która zabrała młodość jego pokoleniu, na dziesięciolecia zmieniając obraz Europy i naszej ojczyzny.

W trakcie uroczystości odczytano apel pamięci oraz złożono kwiaty pod pomnikiem 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy oraz 1. Korpusu Pancernego. Uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji oraz kompania honorowa 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania.