Chór Octava z Żagania

Już w najbliższą niedzielę na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w trakcie 50. jubileuszu placówki można będzie posłuchać występu Chóru Octava z Żagania. Zachęcamy do udziału w uroczystości oraz wysłuchania na żywo formacji, która  otrzymała Złote Pasmo w konkursie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego „Biały Krzyż” w opracowaniu Krystyny Gowik. Tytuł ten chór zdobył podczas Lubuskiego Święta Pieśni na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie 19 września 2021 r. W przesłuchaniach brało udział 6 zespołów – każdy dobrze przygotowany i prezentujący ciekawy repertuar. Konkurs poprzedziły warsztaty w gronie specjalistów w pracy z chórami –  prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon, dr hab. Kingi Litowskej i dr Aleksandry Janus, którzy pracowali z uczestnikami Festiwalu nad techniką i harmonią. Chór Octava uzyskał ów prestiżowy tytuł pod dyrekcją Moniki Maszkowskiej.

X Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie zakończył się wspólnym koncertem wszystkich chórów w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie.

Podczas Festiwalu w Sławie Chór Octava zaprezentował się w nowych strojach, a dobre przygotowanie do konkursu zagwarantowało uczestnictwo członków Żagańskiego Stowarzyszenia Muzycznego Octava w warsztatach, które zorganizowano 11 września we współpracy z Urzędem Miasta  w Żaganiu.