Rok 2021 rozpoczął się od ograniczeń w dostępie do obiektów sportowych oraz miejskich placówek kultury. Pomimo wszystkich początkowych trudności miniony rok obfitował jednak w wydarzenia kulturalne i sportowe. Przypominamy o tych największych jak Kosmiczny Jarmark św. Michała oraz prezentujemy te zupełnie nowe, dotychczas w Żaganiu nieorganizowane.

Podsumowanie zaczynamy od sprawdzenia formy. W jaki sposób wróciliśmy do aktywności po okresie lockdownu? 11 listopada zaprosiliśmy chętnych na Festiwal Biegów Niepodległościowych, który zgromadził na terenie kompleksu Arena zawodników rywalizujących na 11 różnych dystansach w kilku kategoriach wiekowych. Największe emocje wzbudziły biegi na dystansie 1.111 m. We wszystkich niepodległościowych zmaganiach wzięło udział około 500 osób. Zwieńczeniem sportowego żagańskiego kalendarza stały się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz 46. Cross Żagański w biegach przełajowych. 6 listopada 2021 r. na terenie Parku Książęcego w Żaganiu na trasach biegowych zameldowało się około 230 zawodników (dzieci, młodzieży i dorosłych) z klubów reprezentujących województwo lubuskie i dolnośląskie. Po raz pierwszy w historii miasta cieszyliśmy się z medalu olimpijskiego przywiezionego z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Brąz w tenisie stołowym wywalczył mieszkaniec Żagania, Tomasz Jakimczuk. Sportowiec nagrodzony został za swoje wyjątkowe osiągnięcie medalem “Zasłużony dla miasta Żagania”.

W ubiegłym roku zachęcaliśmy Państwa do korzystania z kompleksu Arena. W trakcie majówki i zimowej przerwy świątecznej, ferii oraz wakacji najmłodsi mogli nieodpłatnie skorzystać z krytej miejskiej pływalni, ciesząc się z “Wodnego szaleństwa”. Na żagańskim basenie odbyła się ponadto ogólnopolska impreza pływacka – III Żagański Puchar Sprintu. Zawody przeprowadzono niestety bez udziału publiczności, a zawodnicy (głównie ze względów bezpieczeństwa) rywalizowali w podziale na dwie grupy wiekowe. “Puchar” zgromadził w Żaganiu zawodników z 18 klubów województwa lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.

W ramach miejskiej oferty sportowej zadbaliśmy również o nowe propozycje. W trakcie wakacji zaprosiliśmy najmłodszych do gry w tenisa stołowego oraz korzystania z siatkarskich animacji, zorganizowaliśmy warsztaty taneczne hip-hop oraz zajęcia sportów walki. Każda z propozycji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy uruchomiliśmy również bezpieczne kąpielisko miejskie na Gryżycach, zapewniając dojazd w to miejsce mieszkańcom Żagania.

Równie bogata i różnorodna okazała się w 2021 roku oferta kulturalna. Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy, Żagański Pałac Kultury oraz Muzeum Obozów Jenieckich zadbały o jej profesjonalny oraz innowacyjny charakter. Ostatnia z wymienionych placówek obchodziła w 2021 roku jubileusz 50-lecia powstania. “Urodziny” stały się okazją do spotkania z ludźmi związanymi przez dekady z żagańskim ośrodkiem. Podsumowano działalność historyczną i naukową Muzeum, przygotowano kolejne numery Zeszytów Żagańskich, zorganizowano piknik promujący placówkę i jej osiągnięcia. Jak zawsze muzeum przygotowało miejskie obchody świąt patriotycznych. Nie zabrakło innowacyjnych pomysłów na funkcjonowanie placówki. Po raz pierwszy muzeum gościło u siebie Seniorów, zapewniając piknikowy charakter Weekendu Seniora w Żaganiu. Zaprosiliśmy gości do kina plenerowego i wspólnego oglądania filmów wojennych na terenie Muzeum Obozów Jenieckich.  Tradycyjnie zachęcaliśmy jednak do odwiedzania placówki i poznawania historii Wielkiej Ucieczki. W trakcie wakacji zapewnialiśmy nieodpłatne zwiedzanie terenów poobozowych z przewodnikiem, w sierpniu zaprosiliśmy Państwa na obserwację spadających gwiazd wspólnie z sekcją astronomiczną. Żagańskie Muzeum Obozów Jenieckich odwiedziło w 2021 roku prawie 10 tysięcy osób. Wyjątkowym wyróżnieniem oraz zwieńczeniem roku jubileuszowego placówki było nadanie jednemu z czterech dębów pamięci posadzonych 11 listopada na skwerze przy ulicy Sobieskiego imienia Charles’a Clarke’a.

Podsumowanie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu rozpoczynamy od przypomnienia, że żagańska Książnica zajęła trzecie miejsce w województwie lubuskim w Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej”, natomiast dyrektor Magdalenę Śliwak uhonorowano tytułem Bibliotekarza Roku. Biblioteka realizowała swoje podstawowe zadania, nie zapominając o propagowaniu czytelnictwa i zachęcaniu do lektury. Działały trzy Dyskusyjne Kluby Książki oraz Liga eSzkoła współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. ESzkoła zapewnia rozwój kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Młodzi zyskują w jej trakcie międzynarodowy certyfikat e-Citizen ECDL, rozpoczynają swoją przygodę z robotyką oraz LEGO Education. Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu pozyskała wyposażenie niezbędne do prowadzenia zajęć z robotyki.

Biblioteka organizowała spotkania Klubu Aktywnego Seniora, gdzie w ramach dwóch paneli (Klubu Nowej Technologii oraz Klubu Planszówek) aktywizowano dojrzałych mieszkańców naszego miasta do wysiłku. Żagańska Książnica “Odkrywała magiczny świat” dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W trakcie wakacji najmłodsi uczestniczyli w warsztatach malowania na wodzie, chemiczno-magicznych i malarskich w ramach programu “Partnerstwo dla Książki 2021”. W 2021 roku miejska biblioteka powróciła do organizowanej przez siebie imprezy sportowej – Drużynowego Biegu na Wieżę z Książką. 12 września w trakcie Kosmicznego Jarmarku św. Michała po raz trzeci miłośnicy literatury połączyli swoją pasję do książek ze sportem i wbiegli na żagańską Wieżę Widokową. W wydarzeniu wzięło udział 20 drużyn składających się z od 2 do 4 osób, które pokonały około 200 metrów ścieżki na placu Królowej Jadwigi oraz 218 schodów w górę.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu zorganizowała w ubiegłym roku punkt wymiany książek na Gryżycach, wystawy – obrazów Eugenii Siejkowskiej pod nazwą “Malarstwo na kartonie”, ekslibrisów ze zbiorów Gustawa Lisa, fotografii Jana Mazura z cyklu “Wspomnienia z dzieciństwa”. W trakcie wakacji odbył się koncert Con Anima Musica Rozrywkowo oraz pierwszy piknik z książką “Biblioteczne Varia“. Nie zabrakło spotkań autorskich, aktywności Bibliotecznego Klubu Rękodzieła “DZIERGANKI”, aktywności w sieci w związku z ograniczeniem stacjonarnej pracy biblioteki. W maju odbył się XXII Przegląd Mistrza Pięknego Czytania,  a w trakcie Tygodnia bibliotek książnica wyruszyła do przedszkoli z projektem “Wędrująca Biblioteka”.

Pamiętajmy o tym, że rok 2021 był dla Żagania kosmiczny ze względu na 450 rocznicę urodzin Jana Keplera, niemieckiego matematyka, astronoma i astrologa, który ostatnie dwa lata życia spędził w naszym mieście. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci do udziału w zajęciach edukacyjnych poświęconych astronomii i postaci uczonego. W międzygwiezdną podróż zabraliśmy najmłodszych w trakcie ferii i wakacji. Kosmiczną ofertę przedstawił mieszkańcom Żagański Pałac Kultury. W naszym pałacu odbywały się koncerty, spotkania autorskie, działały sekcje tematyczne oraz różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W 2021 roku zaprosiliśmy Państwa na Żagański Smaczny Weekend, „ArcheoPiknik”, Festiwal Rękodzieła, Muzyczny Dziedziniec, Festiwal Tango Barocco, Święto Parku, Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej, Wojewódzkie Obchody Święta Plonów, koncerty zaduszkowe, żagańskie mikołajki, otwarcie Teatru Doroty de Talleyrand-Perigord, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Kosmiczny Jarmark św. Michała. Po roku pandemicznej przerwy powróciła największa impreza plenerowa w regionie. Nowe karuzele, znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej, ciekawa oferta gastronomiczna i kulturalna sprawiły, że dni miasta przyciągnęły do Żagania tysiące turystów.

Żagański Pałac Kultury również zadbał o nowe projekty w ramach prowadzonej działalności. Placówka poszerzyła ofertę kinową, tworząc  Dyskusyjny Klubu Filmowy „Drewniany Koń”, emitując najnowsze filmy w ramach oferty „Idę do kina” oraz nietuzinkowe materiały w ramach oferty „Temat miesiąca”. Kontynuowano edukację dzieci i młodzieży w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Zmodernizowano system wystawienniczy w dwóch holach, w których zorganizowano kilka ciekawych wystaw dla mieszkańców, turystów i gości z partnerskiego miasta Teltow. W 2021 roku Żagański Pałac Kultury zrealizował około 160 zadań, w których wzięło udział około 75 000 osób oraz 124 431 odbiorców on-line.

Podsumowaniem kulturalnego roku stały się urodziny Johannesa Keplera, na które zaprosiliśmy Państwa 27 grudnia 2021 roku na skwer pełen planet. Ta nowa instalacja plenerowa przybliża odwiedzającym tajemnice układu słonecznego, stanowiąc hołd dla wielkiego naukowca, który dwa lata swojego życia spędził w Żaganiu.