W niedzielę odbyły się w Żaganiu dwa ważne dla naszej społeczności festyny. Pierwszy z nich po raz piętnasty zorganizowany został przez parafię św. Józefa. Wszystkich mieszkańców i przyjaciół parafii zaproszono w okolice kościoła św. Krzyża w Żaganiu, który można było zwiedzić tego dnia z przewodnikiem. Festyn rozpoczęła msza święta. Wokół kościoła przygotowano stoiska, na których czekał dobry poczęstunek, kiermasz książek, loteria fantowa, dla dzieci dmuchańce i konkursy plastyczne. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze – Złote Łany, Desperados, Pod Różą oraz On i Oni. W festynie wziął udział burmistrz Andrzej Katarzyniec wraz z zastępcą Sebastianem Kuleszą. Gospodarze miasta podziękowali księdzu proboszczowi Januszowi Bremborowi za doskonale przygotowane wydarzenie.

Na terenie Żagańskiego Pałacu Kultury odbył się w tym samym czasie Festyn Charytatywny dla Mateusza Marchewki, żagańskiego strażaka, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku uszkodził rdzeń kręgowy. Jedyną szansą dla młodego ratownika jest kosztowna rehabilitacja, na którą dzięki zaangażowaniu przyjaciół zebrano już ponad 160 tysięcy złotych! Wszystkie służby mundurowe pojawiły się w niedzielę na żagańskim podzamczu, aby wesprzeć walkę Mateusza o powrót do pełnej sprawności. Wszystkie ochotnicze i państwowe zastępy straży pożarnej z regionu stawiły się na miejscu, pokazami ratownictwa zachęcając uczestników festynu do wsparcia zbiórki.

Niedzielny festyn na podzamczu Pałacu Książęcego zgromadził przede wszystkim przyjaciół Mateusza i lokalne instytucje, zaangażowane w pomoc strażakowi. W wydarzeniu wzięli udział również gospodarze Żagania – Andrzej Katarzyniec i Sebastian Kulesza, zasilając zbiórkę i włączając się w walkę Mateusza o powrót do zdrowia.