30 września Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Żaganiu świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Tego dnia obowiązywał w szkole wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD – jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek. Ponieważ w Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki, wykorzystano ten fakt to w trakcie wzajemnej integracji przez sport.

Tego dnia w żagańskiej “Trójce ” w klasach 1-3 rozpoczęto dzień z „Akademię Krokieta i Lamy Ruchowy Plan Lekcji”. Najmłodsi uczniowie dzień zaczęli od Porannego Bezruchu. Podczas zajęć dzieci zdobyły wiedzę o symbolach, kulturze polsko-ukraińskiej., aktywnie brali udział w ruchowym quizie. Następne zajęcia to wspólne zabawy w sali gimnastycznej z wykorzystaniem ruchowych kart pracy.

Starsi uczniowie również aktywnie brali udział w obchodach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Klasa IV podzielona na zespół Polski i Ukrainy, rozegrała mecz unihokeja. Nieważny był wynik, lecz świetna zabawa i zachowania fair play. Uczniowie klasy V i VI zagrali mecz piłki nożnej. Wszystkie rozgrywki uzupełniamy występy zespołu tanecznego.

Materiał nadesłany przez szkołę