Rok 2021 był dla mnie rokiem realizacji marzeń. Marzeń, które zrodziły się w mieście Żagań – powiedział po ogłoszeniu werdyktu kapituły Tomasz Jakimczuk. – 12 lat temu zaczęła się moja poważna przygoda z tenisem stołowym. Z czasem pasja stała się pracą. Gdziekolwiek na świecie byłem, promowałem nasze miasto, z którym czuję się bardzo związany.

Dziś w trakcie uroczystości przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania, po wysłuchaniu koncertu uczniów żagańskiej szkoły muzycznej, zebrani w Żagańskim Pałacu Kultury poznali werdykt Kapituły Konkursu i nazwisko laureata. Jak przypomniała prowadząca uroczystość Maria Piątek, spośród 6 zgłoszonych kandydatów do prestiżowego tytułu Żaganianin Roku 2021 troje spełniło wymogi formalne. Zdecydowano, że Tomasz Jakimczuk, Jacek Patka oraz Elżbieta Rakotoarison, dzięki swojej aktywności w roku ubiegłym, rozsławiali najbardziej nasze miasto na arenie krajowej i międzynarodowej.

Wręczając nagrodę Tomaszowi Jakimczukowi burmistrz Andrzej Katarzyniec podkreślił, że zwycięzcami są dzisiaj wszyscy nominowani. Gospodarz miasta podkreślił, że sumienność i pracowitość Tomasza widoczna przy stole tenisowym podobna jest do tej, jaką prezentuje w pracy, gdzie po okresie nieobecności związanej z wyjazdami na zawody, nadrabia rzetelnie pojawiające się zaległości.

Tomasz Jakimczuk zdobył w ubiegłym roku brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Pierwszy żagański olimpijczyk otrzymał medal “Zasłużonego dla miasta Żagania” oraz został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę “Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”- drugim pod względem starszeństwa państwowym odznaczeniem cywilnym.

Wyróżniona w tegorocznym konkursie Elżbieta Rakotoarison prowadzi w Żaganiu 3. Wielopoziomową Drużynę Harcerską Azymut, aktywizując młodzież do aktywności harcerskiej i wychowania w duchu wolności, prawdy, sprawiedliwości, tolerancji i przyjaźni. Pan Jacek Patka jest instruktorem najlepszej w Polsce sekcji astronomicznej i pasjonatem nauki, który przekazuje swoją wiedzę młodzieży. Jego sekcja “Gwiezdne Wrota z Żagania” jest zrzeszona w Klubie Młodego Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik.

Raz jeszcze gratulujemy Tomaszowi Jakimczukowi medalu olimpijskiego i prestiżowego tytułu Żaganianina Roku 2021!