W myśl podpisanych 26 stycznia 2023 roku porozumień społeczności trzech miast – polskiego Żagania, niemieckiego Teltow i ukraińskiego Chocimia połączyła deklaracja wsparcia, przyjaźni i wzajemnej współpracy. Burmistrzowie Żagania, pan Andrzej Katarzyniec, Teltow, pan Thomas Schmidt oraz Chocimia, pan Andrij Dranczuk podpisali umowy partnerskie, potwierdzając w ten sposób chęć wzajemnej współpracy. Uroczystość odbywająca się w żagańskim Pałacu Książęcym była okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec agresji i bestialstwa, jakiego dokonuje Rosja na terytorium niepodległej Ukrainy.

Równolegle z autobusem zakupionym przez mieszkańców Żagania do Chocima wyruszy autobus z darami od mieszkańców Teltow – powiedział burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Te dwa pierwsze transporty uznaję za największy sukces rozpoczynającej się dziś współpracy. Znając inwencję burmistrza Chocimia Andrija Dranczuka, który osobiście angażuje się w podejmowane działania, jestem przekonany, że będzie wiele kolejnych akcji, w trakcie których udowodnimy wartość naszego partnerstwa.

Burmistrz Żagania przeczytał również list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, jak ważnym przykładem solidarności jest porozumienie trzech miast. Solidarności, która w polskiej historii ma ogromne tradycje i jeszcze większą moc zmieniania rzeczywistości.

List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

Burmistrz Teltow Thomas Schmidt wskazywał, jak ważna jest obecna i przyszła pomoc ogarniętej wojnie Ukrainie. Zadeklarował, że pomoc jaką społeczność jego miasta rozpoczęła na samym początku konfliktu (wspólna zbiórka darów z Żaganiem), będzie kontynuowana również po zakończeniu wojny. Za pośrednictwem Teltow w trakcie uroczystości życzenia partnerom przekazał kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podkreślił doniosłość współpracy na poziomie samorządów, która stanowi fundament odbudowy świata po kryzysie. Pokazała to historia Europy po II wojnie światowej. Teraz również, działając lokalnie, mamy szansę stworzyć świat wspólnych wartości.

Moje stanowisko w tej sprawie jest od początku bardzo jasne. Putin nie może wygrać tej wojny – powiedział do zebranych Olaf Scholz. – Będziemy nadal wspierać Ukrainę w ścisłej współpracy z naszym europejskimi i międzynarodowymi partnerami we wszystkim, co będzie potrzebne. I będziemy to czynić tak długo, jak długo będzie to konieczne.

Burmistrz Chocimia Andrij Dranczuk opowiedział, jak w ciągu jednego dnia życie jego rodaków zostało postawione na głowie. Pomimo iż jego miasto nie jest ostrzeliwane, od początku zmaga się z falą uchodźców. Wszelkie podejmowane starania (w tym aktywność poza granicami Ukrainy) skierowane są na zapewnienie ochrony i pomocy ludziom szukającym schronienia przed wojną. Andrij Dranczuk zaprezentował przejmujący film ukazujący zniszczenia jego kraju oraz działania, jakie podejmuje jego sztab w ramach pomocy przybywającym do miasta uchodźcom. W geście przyjaźni gospodarz Chocimia wręczył burmistrzom Żagania i Teltow chleb oraz narodowe ukraińskie koszule. Podziękował za wszystko, co wydarzyło się dotychczas i wszystko, co wspólnie przed nami.

W ramach pomocy przekazano dary od mieszkańców Żagania dla mieszkańców Chocimia – autobus oraz 9 agregatów prądotwórczych. Trzy z nich zakupiła IŁOWA – moja gmina, jeden pracownicy Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, jeden miasto Netphen, jeden przedsiębiorca Sebastian Galasiak, trzy mieszkańcy Żagania.

Uroczystość pokazały:

TVP – materiał Tomasza Burchardta “Solidarni w pomocy Ukrainie”

Gazeta Lubuska w materiale Małgorzaty Trzcionkowskiej “Żagań ma nowego partnera!”

Radio Zachód – Krzysztof Gonera “Żagań i Teltow przekazały autobusy dla ukraińskiego Chocimia”

News Lubuski – Żagań przekazuje dary na Ukrainę