28 marca w Klubie Wojskowym 11. LDKPanc odbędzie się prelekcja na temat 70. rocznicy udziału polskich żołnierzy w misjach poza granicami RP. Burmistrz Andrzej Katarzyniec zaprosił organizatorów tego ważnego jubileuszu do magistratu, aby podziękować za minioną oraz obecną aktywność i promocję Pancernej Stolicy Polski. W ramach podziękowań magistrat przygotował drobny upominek dla weteranów – kubki pamiątkowe z logiem miasta. Wojciech Ziółkowski, prezes Koła nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Żaganiu, przekazał na ręce burmistrza Andrzeja Katarzyńca i przewodniczącego miejskiej rady Adama Matwijowa pamiątkowe coiny.

Członkowie Koła nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, mjr Stanisław Marczyński, mjr Jacek Wojtysiak, mjr Sylwester Fabicki i st. chor. szt. Krzysztof Cękała zaprosili gospodarzy miasta na spotkanie w Klubie Wojskowym, gdzie opowiedzą o swoim udziale w misjach wystawionych przez żagańską dywizję. Prezes st. chor. szt. Wojciech Ziółkowski przedstawi sylwetki dwóch żołnierzy – kaprala Józefa Stępniaka, który służył w III zmianie kontyngentu UNEF. 19 maja 1975 roku zginął tragicznie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pośmiertnie awansowany został przez dowódcą ŚOW na stopień kaprala. Uchwałą Rady Państwa z dnia 21 maja 1975 r. pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżniono wpisem do „Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich”. Był pierwszym dywizyjnym żołnierzem, który poniósł śmierć w służbie pod błękitną flagą. Drugą z omawianych postaci będzie major Mieczysław Karpiński. W 1956 roku wyznaczono go do udziału w Międzynarodowej Komisja Nadzoru i Kontroli w Indochinach, w której pełnił służbę w latach 1956-1957. Zawodową służbę wojskową zakończył w stopniu majora na stanowisku szefa sztabu 11.batalionu zaopatrzenia z dniem 2 marca 1973 r. Po odejściu na emeryturę poświęcił się działalności społecznej na rzecz środowiska żagańskich pancerniaków. Wielokrotnie wyróżniany, w tym odznaczeniami zagranicznymi.

Zainteresowanych historiami naszych pancerniaków i ich udziałem w misjach zagranicznych zapraszamy 28 marca do klubu “Czarnej Dywizji”.