23 marca br. na terenie Brandenburskiego Muzeum Włókienniczego w Forst (Łużyce) wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę obiektu. W uroczystości, na zaproszenie włodarza Forst Simone Taubenek, uczestniczył zastępca burmistrza Sebastian Kulesza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz federalnych i władz landu Brandenburgii, prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr oraz delegacje z polskich miast partnerskich.
Biorąca udział w wydarzeniu Klara Geywitz, Minister Federalna ds. mieszkalnictwa, urbanistyki i budownictwa, w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie inwestycji w procesie rozwoju regionu: „Szczególnie cieszy mnie, że to miejsce kultury i spotkań będzie również wykorzystywane do wymiany i nawiązywania kontaktów z naszym polskim sąsiadem, z którym łączy nas bliska przyjaźń“.

Pierwszy etap przekształcania dawnej fabryki sukna w Forst w nowoczesne muzeum rozpoczął się już w październiku 2021 r. Kolejny etap obejmuje renowację istniejących budynków, budowę nowej hali pod ekspozycję zabytkowej kolejki miejskiej „Schwarze Jule” (Czarna Julka), stworzenie połączenia torowego z istniejącą siecią historyczną oraz rozbudowę dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych infrastruktury. Inwestycja potrwa do końca 2025 roku.