Serdecznie zapraszamy na Koncert Kameralny, który odbędzie się 17 maja 2023 roku o godz. 18:00 w sali Kurlandzkiej Żagańskiego Pałacu Kultury w ramach 18 Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego.

Zagrają dla Państwa Cassie Martin (Francja) i Tomasz Radziszewski (Polska):

Bilety 20 zł: do nabycia w pałacu w pok. nr 187 lub przed wejściem na koncert.

Zapraszamy również na pozostałe koncerty festiwalu:

https://www.ltg.com.pl/

18.05.2023 czwartek – Międzyrzecz

19.05.2023 piątek – Gorzów Wielkopolski

19.05.2023 piątek – Zielona Góra

20.05.2023 sobota – Zielona Góra

20.05.2023 sobota – Świebodzin

21.05.2023 niedziela – Gorzów Wielkopolski

21.05.2023 niedziela – Zielona Góra

21.05.2023 niedziela – Bytom Odrzański

Okrzyknięta przez Classical Guitar Magazine objawieniem 2018 roku, Cassie Martin, zaczęła grać na gitarze w wieku 5 lat. Po naukach u Josiane Rabemananjary w Conservatoire d’Orléans, w 2015 roku wstąpiła do Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris w klasie Gérarda Abitona. W wieku 17 lat dostała się do Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Paris, rozpoczynając studia pod opieką Oliviera Chassaina.

Pobierała lekcje u uznanych autorytetów w dziedzinie gitary klasycznej, takich jak: Sergio Assad, Jérémy Jouve, Tania Chagnot, Judicaël Perroy, Eric Franceries, Johan Fostier. W 2020 roku wkroczyła na sceny europejskie, biorąc udział w programie Eurostrings. W 2022 roku uczestniczyła w trasie koncertowej Gautiera Capuçona “Un été en France 2022”.

Mając zaledwie 20 lat jest już laureatką wielu międzynarodowych konkursów, wśród których należy wymienić: I miejsce w konkursie Śląska Jesień Gitarowa 2022 (Polska); I miejsce w Forum Guitar Wien 2022 (Austria); I miejsce w International Guitar Competition of Taiwan 2022; III miejsce w Concours International de Guitare de Paris 2022 (Francja); I miejsce w Alirio Diaz International Competition 2022 (Austria); nagrodę honorową Międzynarodowego Konkursu Léopolda Bellana 2019 (Francja); I miejsce w Concours International de Guitare en Béarn 2019 (Francja); III miejsce w Concours International de Bruxelles 2019 (Belgia); I miejsce w Concours International Roland Dyens 2018 (Francja); I miejsce w Concours International de Carry-le-Rouet 2018 (Francja).

Cassie Martin występowała na licznych festiwalach, na całym świecie, oferując zróżnicowany stylistycznie repertuar  – od muzyki dawnej po współczesną. Jej podróże artystyczne objęły m.in.: Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroj, 11 International Guitar Academy Festival w Berlinie, Festival Guitarras en Haria 2023 na Wyspach Kanaryjskich, trasa koncertowa w Korei Południowej, Festival international des Cordes Pincées de Rabat w Maroku; Festival internacional de guitarra de Guimaraes w Portugalii; Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Rust w Austrii; Festival Internazionale della Chitarra – Città di Mottola we Włoszech; GuitArt festival Plovdiv w Bułgarii; Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Harmonia Cordis w Rumunii oraz na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Brukseli w Belgii.

Wykonywała najważniejsze koncerty gitarowe orkiestrami we Francji i w Polsce, w tym słynny Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo oraz Koncert in D op. 99 Mario Castelnuovo-Tedesco.

Regularnie występuje jako kameralistka, w duecie ze skrzypkiem Camille Théveneau. Od września 2022 roku jest wykładowcą w konserwatorium muzycznym w Saint-Cloud. Jest ambasadorem marki Savarez. Cassie gra na gitarze wykonanej przez Fernanda Mazzę.

Tomasz Radziszewski urodzony w Nowej Soli, rozpoczął edukację muzyczną w wieku siedmiu lat tamże. Po ukończeniu PSM I stopnia w klasie gitary Elżbiety Cichockiej, kontynuował naukę w PSM II stopnia w Zielonej Górze pod kierunkiem Jarosława Lewandowskiego. Ukończył studia I stopnia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, a następnie studia II stopnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Bałauszko i Mateusza Kowalskiego.

Artysta od najmłodszych lat brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając liczne laury, a w sumie stając na podium ponad 30 konkursów w kategoriach solowych i kameralnych. Jednym z najważniejszych osiągnięć konkursowych dotychczas okazała się I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tallinie (Estonia), której częścią była przynależność prestiżowej grupy artystów EuroStrings Artists. W związku z nagrodą Tomasz był zapraszany na największe europejskie festiwale jako solista, kameralista i pedagog. Sam dokształcał się na kursach mistrzowskich, których ukończył blisko 20. Szlifował umiejętności u wybitnych mistrzów gitary, m.in. byli to: Sergio Assad, Tilmann Hoppstock, Rafael Aguirre, Łukasz Kuropaczewski, Judicael Perroy, Bernard Hebb, Hubert Kappel, Finn Svit, Johannes Mono, Carlos Pinana, Josef Eotvos, Jeremy Youve. Występował w wielu krajach Europy: w Holandii, Finlandii, Estonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Hiszpanii, Niemczech, Anglii, Austrii, Francji i we Włoszech.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Wrocław, Tomasz Radziszewski nagrał swoją pierwszą płytę, która została wydana w maju 2020 roku przez QBK Records. Tytuł albumu to „Guitar Portrait” i jest on rzeczywiście – portretem gitary, pokazującym jej oblicza w muzyce od renesansu, aż po wiek XX, utwory zarówno solowe, jak i z towarzyszeniem fortepianu, czy zespołu barokowego. Wreszcie od tych nieznanych, jak dawne tańce Praetoriusa, do pereł światowych muzyki gitarowej, jak Concierto de Aranjuez – jedno z największych arcydzieł w literaturze muzycznej.

Gitarzysta występował także jako solista z orkiestrami: ADDA Sinfonica (Hiszpania),  Sound Factory Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus (Niemcy), Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, a także Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Tomasz zgłębia także wykonawstwo na instrumentach z minionych epok (na gitarze romantycznej oraz gitarze z czasów F. Tarregi, zbliżonej do modelu A. Torresa). Nagrał dwie płyty na tych instrumentach ze śpiewaczką operową – Olgą Ksenicz, wykonując muzykę Mauro Giulianiego, Domenico Cimarosy oraz Stanisława Moniuszki. Tytuły albumów to kolejno „Mauro Giuliani il maestro” oraz „Znasz-li ten kraj i inne pieśni na głos i gitarę”. Płyty zostały nagrane i wydane przez Classical Sound Studio.

Najnowsza płyta gitarzysty, nagrana we współpracy z jednym z najwybitniejszych gitarzystów swojego pokolenia – Mateuszem Kowalskim, to owoc dotychczasowej działalności w duo gitarowym. Tytuł albumu to „Delicious”, a nagrane są na nim transkrypcje utworów orkiestrowych, fortepianowych, światowe premiery, a także perełki klasyki gitarowej. Płyta została nagrana i wydana przez Classical Sound Studio.

Artysta gra na instrumentach najwyższej klasy, a są to:

– Jose Ramirez 1a (1979 r.),

-Salvador Ibanez (~1900 r.),

-Jerome Thibouville Lamy ( 1890 r.)