Ekipa The Grand Tour w Żaganiu

W piątek 16 czerwca na platformie Amazon Prime swoją premierę miał odcinek The Grand Tour: Eurocrash. Najpopularniejsi dziennikarze motoryzacyjni Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May za kierownicą swych wyjątkowych aut odwiedzili cztery kraje, w tym Polskę. Ujęcia nagrywano w pięciu polskich miastach. W Gdańsku, Poznaniu, Świebodzinie, Krakowie oraz w Żaganiu!

Ekipa produkcyjna zawitała do nas w zeszłym roku, ale szczegóły dotyczące powstawania programu musiały pozostać tajemnicą, aż do dnia premiery… Nie dało się oczywiście przeoczyć na ulicach Żagania barwnego chevroleta SSR i „zabytkowego” mitsuoki le-seyde, prowadzonych przez gwiazdy brytyjskiej telewizji 😉

Prezenterów osobiście powitał w Żaganiu zastępca burmistrza Sebastian Kulesza. Poszczególne ujęcia nagrywane były na terenie dawnego obozu Stalag Luft 3, a historię Wielkiej Ucieczki, która jest niezwykle popularna w Wielkiej Brytanii za sprawą filmu „The Great Escape”, przybliżył prowadzącym dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich Marek Łazarz.

Nie zdradzając wszystkich szczegółów – choć nie wszystkim udało się dojechać na czas (Kapitan Ślimak 😉), stanęliśmy na wysokości zadania! Potwierdzają to słowa Richarda Hammonda wypowiedziane po wizycie w żagańskim muzeum: „To było niesamowite. Jedno z dziesięciu najciekawszych miejsc, jakie kiedykolwiek widziałem”. Czy można sobie wymarzyć lepszą reklamę?

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w realizacji programu i dzięki którym Żagań ma obecnie swoje „pięć minut” na arenie międzynarodowej, zwłaszcza załodze Muzeum Obozów Jenieckich! Dziękujemy żagańskim służbom (Powiatowej Komendzie Policji w Żaganiu oraz Straży Miejskiej), które zabezpieczyły teren w trakcie nagrań. Dziękujemy ekipie The Grand Tour za tak niesamowite wyróżnienie oraz dostrzeżenie naszego potencjału.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na platformę Amazon Prime, na której znaleźć można najnowszy odcinek The Grand Tour, a naszych zagranicznych gości zapraszamy ponownie do Żagania – mamy wiele ciekawych miejsc do odkrycia.