W piątek o godzinie 18.00 wyruszymy z przewodnikiem Haliną Dobrakowską spod Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu, by udać się na historyczny spacer z żagańską księżną Dorotą de Talleyrand-Perigord oraz księciem Hermannem von Puckler-Muskau – projektantem Parku Mużakowskiego.

W sobotę od godz. 11.00 w skateparku przy bulwarze nad Bobrem będzie można zobaczyć pokaz jazdy wyczynowej na hulajnodze w ramach wydarzenia „Żagański Skate Jam”.

O godz. 12.00 zapraszamy na „Wakacyjne soboty w muzeum” czyli bezpłatne zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich w przewodnikiem.

W niedzielę wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Żagania będziemy świętować 230. rocznicę urodzin księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord. Z tej okazji w kościele pw. św. Krzyża, w którym spoczywa księżna oraz katoliccy członkowie rodziny książęcej, o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza święta. Po mszy (o godz. 13.00) możliwe będzie zwiedzanie mauzoleum książąt żagańskich z przewodnikiem Haliną Dobrakowską.

O godz. 16.00 spotykamy się pod Centrum Informacji Turystycznej z regionalistą Stanisławem Byczkowskim, by udać się w podróż kamiennymi śladami przeszłości ukrytymi w zakamarkach pałacowego parku.

O godz. 17.00 zapraszamy na dziedziniec pałacu na monodram „Ja, księżna” (reż. Tomasz Siemion) w wykonaniu Aleksandry Groszek.

Zwieńczeniem imprezy będzie otwarcie wystawy „Park książęcy w Żaganiu na starych gwaszach”, która przeniesie nas w czasy księstwa żagańskiego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godz. 18.00 do holu na parterze pałacu.

Również w niedzielę o godz. 16.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się koncert w ramach Letniej Akademii Kameralistyki Fortepianowej w Żaganiu. Wystąpi trio wokalne Flores Rosarum. W programie średniowieczne zabytki muzyczne ze zbiorów ss. benedyktynek ze Staniątek i ss. klarysek z Krakowa oraz Starego Sącza.