Plakat 11 listopada

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W celu uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, Sejm w 1937 roku uchwalił 11 listopada świętem państwowym, choć zwyczaj obchodzenia dnia niepodległości funkcjonował wówczas w Polsce już od kilkunastu lat. Święto Niepodległości zostało zniesione po II wojnie światowej i oficjalnie powróciło do kalendarza dopiero w 1989 roku. Jego świętowanie nie zawsze było możliwe, dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w tegorocznych żagańskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Rozpoczniemy je o godzinie 9.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następnie o godzinie 10.00 na pl. gen. Maczka rozpocznie się Apel Pamięci, złożenie kwiatów i nasadzenie Dębów Pamięci. O godzinie 11.11 na żagańskiej Arenie tradycyjnie wystartuje Bieg Niepodległości.

12 listopada w Żagańskim Pałacu Kultury odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w ramach projektu “Weekend z Niepodległą” pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego. Świętujmy wspólnie 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!