Burmistrz Andrzej Katarzyniec wspólnie z przedsiębiorcą Markiem Baranieckim spotkali się dziś z dziennikarzami, aby zaprezentować projekt budowy nowej restauracji McDonald’s – od momentu poszukiwania odpowiedniej działki pod inwestycję, po jej realizację.

Andrzej Katarzyniec przypomniał, że poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji trwało 3 lata. Wskazywane wcześniej lokalizacje nie spełniały wymogów koncernu. Dopiero współpraca z dwoma lokalnymi przedsiębiorcami – Edmundem Dworakiem oraz Robertem Dubowskim – przyniosła wymierne efekty. Sprzedane przez obu panów działki stworzyły przestrzeń, na której budowana jest restauracja. Burmistrz podziękował obu przedsiębiorcom za współpracę, której owocem będzie punkt, w którym zatrudnienie znajdzie 60 osób.

Marek Baraniecki, właściciel żagańskiej restauracji zapewnił, że będzie to obiekt najnowocześniejszy w województwie lubuskim. Przy budynku budowane są dwie linie McDrive, co znacznie przyspieszy obsługę przejeżdżających przez miasto klientów. W restauracji zaplanowano 108 miejsc siedzących wewnątrz, 68 na zewnątrz, plac zabaw dla dzieci, internet dla klientów. Jak zapewnił właściciel będzie to miejsce fajnych spotkań dla mieszkańców Żagania.

Marek Baraniecki podkreślił, że jest to jego 8 punkt otwierany w ramach współpracy z McDonald’s. Pierwszą restaurację otworzył 1 czerwca 1999 roku w Lubinie, gdzie posiada obecnie dwa punkty. Żagański McDonald’s będzie trzecim obiektem w naszym województwie zarządzanym przez inwestora. Marek Baraniecki zatrudnia już 346 pracowników, w tym 31 osób niepełnosprawnych. Pracownicy otrzymują umowy o pracę, a grafiki dostosowywane są pod ich potrzeby i obowiązki (jest to szczególnie ważne w przypadku uczniów i studentów). Oczywiście w punkcie zatrudnienie mogą znaleźć osoby w każdym wieku – właśnie trwa rekrutacja do zespołu żagańskiego punktu. Zapytany o termin otwarcia Marek Baraniecki pokreślił, że ma nadzieję na zakończenie inwestycji do końca roku. Budowa idzie w dobrym tempie, dotarło już wyposażenie restauracji, dobiegają końca prace wokół budynku.

Edmund Dworak, żagański przedsiębiorca, właściciel sąsiedniej stacji paliw zaznaczył, że będzie to jedyny punkt gastronomiczny otwarty do północy. Zapewnił również, że na terenach wokół powstanie niebawem kolejny atrakcyjny dla mieszkańców obiekt.

Sebastian Kulesza przypomniał, że starania o utworzenie punktu sieci McDonald’s w Żaganiu wzmogły się wraz z przyjazdem Amerykanów. Wówczas każdy pytał “kiedy” się ona otworzy, nie “czy” w ogóle powstanie. Dziś widzimy, ile wysiłku i zaangażowania wielu stron wymaga podobne przedsięwzięcie.