17 grudnia odbył się w Żaganiu Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Wigilia Miejska. Przepięknie oświetlony i udekorowany dziedziniec gościł wytwórców produktów regionalnych, rękodzielników, małych i dużych artystów, którzy zachęcali zebranych do wspólnego kolędowania. Po energetycznych występach chóru Octava i zespołu Nadija rozpoczęła się Wigilia Miejska. Burmistrz Andrzej Katarzyniec złożył mieszkańcom życzenia wszelkiej pomyślności oraz radości płynącej ze spotkań z najbliższymi przy świątecznym stole. Niech ten czas przyniesie wszystkim wytchnienie i radość. Ksiądz kanonik Władysław Tasior odczytał fragment Pisma Świętego przywołując opowieść o narodzinach Dzieciątka. Duszpasterz Żagania prosił o życzliwość dla bliźnich i zadumę nad tymi, którzy odeszli.

Gospodarze miasta podzielili się z mieszkańcami opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wszelkiej pomyślności w nadchodzącym okresie. Zakończeniem miejskiej wigilii był wspólny posiłek, który przygotowano na pałacowym dziedzińcu. Oprócz cztery tradycyjnych potraw spróbować można było żołnierskiej grochówki, przygotowanej tradycyjnie przez wojsko.

W trakcie niedzielnego spotkania przygotowano dla mieszkańców dodatkową niespodziankę – bezpłatną degustację ciastka regionalnego, Keplerka. Receptura opracowana przez żagańskiego cukiernika od dwóch lat promuje miasto swym smakiem i kosmiczną recepturą.

foto: Jan Mazur