W latach 2020-2023 zamontowaliśmy 660 nowych opraw lamp (w tym 631 energooszczędnych LED!), często montując nowe słupy i kable zasilające. Działania te pozwoliły w 3 lata zmodernizować około 30% oświetlenia ulicznego w mieście!

Gruntowną modernizację oświetlenia drogowego rozpoczęliśmy w Żaganiu w 2020 roku dzięki porozumieniu, jakie na to zadanie z Eneą podpisał burmistrz Andrzej Katarzyniec. Wcześniej przez 30 lat nie wykonano żadnej przebudowy tej infrastruktury. Rozpoczętej 3 lata temu modernizacji oświetlenia towarzyszyła wymiana sterowników. W 2021 roku zakupiliśmy nowe zegary elektroniczne, co pozwoliło wyeliminować wyłączenia całych dzielnic spowodowanych awariami starych urządzeń.

Wymieniliśmy 660 starych lamp i dostawiliśmy nowe. Przez 5 lat w przestrzeni miejskiej stanęło ich prawie 100! Wszystkie energooszczędne i ekologiczne. Doświetlają m.in. ulicę Pogodną, Orląt Lwowskich, Wesołą, Marii Konopnickiej, Moniuszki, Krętą, Żarską, Libelta, Szprotawską, Kopernika.

Gdzie wymieniono oprawy lamp ulicznych w Żaganiu?

Na ulicy Keplera, Brackiej, Długiej, Skarbowej, Bema, Sportowej, na parkingu przy Jana III Sobieskiego, Libelta, Dworcowej, Bocznej i Dolnej, Żelaznej, Myśliwskiej, Księżnej Żaganny, Przyjaciół Żołnierza, Jarzębinowej, Asnyka, Świętej Barbary, Paderewskiego, Sienkiewicza, Nocznickiego, Kochanowskiego, Żarskiej, Nowogródzkiej, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Staszica, obwodnica Żagania do Bożnowa, Piłsudskiego, Prusa, Cicha, Wojska Polskiego, Świętej Cecylii, Ratuszowej, Dąbrowskiego, Narutowicza, Łukasiewicza, Żwirki i Wigury, Robotniczej, Spokojnej, Wodnej, Chrobrego, Pomorskiej, Jarzębinowej, na rondzie 800-lecia. Na modernizację oświetlenia ulicznego w Żaganiu zabezpieczyliśmy ponad 1 milion 240 tysięcy złotych.

Co dalej?

Jesteśmy w trakcie negocjacji kolejnej umowy na modernizację oświetlenia rond w Żaganiu. Oprócz poprawy widoczności na ulicach zapewni to miastu oszczędność w rachunkach za prąd, które według szacunków operatora spadną o połowę.