W 79 rocznicę walk o Żagań, władze miasta, przedstawiciele Czarnej Dywizji, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy spotkali się na placu Maczka, by oddać hołd poległym w trakcie wyzwalania naszego kraju oraz aby upamiętnić ewakuację jeńców Stalagu Luft 3 i Stalagu VIIIC.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec przypomniał, że 16 lutego 1945 roku po czterodniowych walkach oddziały radzieckie wkroczyły do Żegania (od 1946 roku funkcjonuje nazwa Żagań). W mieście dochodziło do rabunków, gwałtów i podpaleń. Dopiero w czerwcu 1945 roku oddano władzę w polskie ręce, a pierwszym burmistrzem został Franciszek Walter.

Oddając hołd poległym, zesłanym na Syberię, zgładzonym w obozach śmierci, odbudowującym kraj po zniszczeniach wojennych pamiętajmy o kruchości porządku świata, w jakim żyjemy – powiedział Andrzej Katarzyniec. – Trwająca od dwóch lat wojna w Ukrainie pokazuje, jak nagle i szybko może zmienić się rzeczywistość, którą uznajemy za niezmienną oraz jak ważne jest wsparcie sojuszników.