24 marca 2024 roku odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki dobiegły końca. Znakomitych gości z całego świata powitali w Żaganiu Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich oraz burmistrz Andrzej Katarzyniec. Za pielęgnowanie pamięci o lotnikach, którzy na zawsze pozostali na tej ziemi, podziękowała organizatorom Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. W trakcie ceremonii odczytano również list jednego z uciekinierów, napisany po latach, po wizycie w Żaganiu. Wspominał kolegów biorących udział w ucieczce, którym nie udało się wrócić do domu…

Dzisiejsza uroczystość dedykowana została rodzinom jeńców Stalagu Luft 3, dzieciom i wnukom lotników, przybyłym licznie do Żagania. Ceremonię przygotowano wspólnie z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej.

Wielka Ucieczka miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tunelem Harry poza rejon obozu wydostało się 76 lotników. Tylko trzem udało się uciec skutecznie. Pozostali zostali schwytani, a 50 z nich, na bezpośredni rozkaz Adolfa Hitlera, zostało rozstrzelanych.

W sobotę 23 marca w ramach uroczystych obchodów 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki upamiętniliśmy “Sześciu z Żagania”. Na ścianie Muzeum Obozów Jenieckich odsłonięto mural, którego tytuł nawiązuje do pierwszej polskiej publikacji o Wielkiej Ucieczce, czyli książki Rajmunda Szubańskiego “Pięćdziesięciu z Żagania”. Muralem chcieliśmy podkreślić udział Polaków w przygotowaniach do ucieczki oraz upamiętnić sześciu z nich, którzy zostali zamordowani bezpośrednio po wydarzeniu.