10 listopada rozpoczęły się w Żaganiu uroczyste obchody Święta Niepodległości, które o godzinie 16:00 zainaugurowała Msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kościele Garnizonowym przy ulicy Żarskiej.

O godzinie 17:00 na Placu Generała Maczka odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział licznie przybyli goście, wśród nich burmistrz Daniel Marchewka, kombatanci, radni, naczelnicy i pracownicy Urzędu Miasta, przedstawiciele żagańskich spółek i jednostek kultury, uczniowie, mieszkańcy miasta oraz wojsko, które zapewniło oprawę odbywającym się uroczystościom, poprzez wystawienie kompanii honorowej 11. Batalionu Dowodzenia oraz orkiestry wojskowej. Podniosły nastrój uroczystości stworzyły pochodnie, przygotowane i rozpalone przez harcerzy oraz licznie wystawione poczty sztandarowe.

Prowadzący uroczystości kapitan Radosław Blinow zgłosił zastępcy dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generałowi brygady Zbigniewowi Smokowi gotowość do rozpoczęcia uroczystości. Następnie głos zabrał burmistrz Daniel Marchewka, dziękując asyście wojskowej oraz Panu Generałowi za stworzenie niepowtarzalnego klimatu w trakcie dzisiejszej uroczystości oraz w mieście, które dzięki wojsku zyskało miano pancernej stolicy Polski.

“123 lata zapomnienia, wymazanie Polski z kart historii… Nie ma drugiego takiego narodu, który przetrwałby tak długi okres i wytrwał w niezłomnej walce o odzyskanie wolności” – podkreślił wyjątkowy charakter dzisiejszych uroczystości gospodarz miasta. Daniel Marchewka podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Plac Generała Maczka i w tym szczególnym dniu, w którym możemy być dumni i zarazem wdzięczni za męstwo tych, dzięki którym jesteśmy wolnym narodem. Szczególne podziękowania skierował do kombatantów, żagańskiej młodzieży oraz amerykańskich żołnierzy, którzy (będąc uczestnikami wspólnych ćwiczeń na żagańskim poligonie) przybyli na uroczystości, by wraz z polskimi kolegami wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem. 

 

11 listopada o godzinie 11:00 odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców Żagania w Kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, po której kapłani uczestniczący w nabożeństwie, wraz z burmistrzem oraz mieszkańcami przeszli pod pomnik pamięci Zesłańców Sybiru. W imieniu zebranych kwiaty pod pomnikiem złożył włodarz miasta oraz kombatanci. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy.