Pytanie nadesłane przez Aleksandrę Wysokińską, Lokalna Gazeta, 14.03.2016 rok:  

1. Mieszkańcy skarżą się na źle namalowane (rozmyte już) linie na ulicy w samym Rynku. Przez zwiększenie zatoczki autobusowej i wydzielenie miejsca na ogródki letnie restauracji Kepler oraz tamtejszej kawiarni, zmieniona została organizacja w ruchu. Jednak kierowcy nie dostrzegają już nowych linii na jezdni i “jeżdżą jak chcą”. Chciałabym się dowiedzieć kto jest odpowiedzialny za namalowanie i poprawianie linii na jezdni? Czy UM otrzymywał już sygnały związane z tym problemem i będzie interweniował w tej sprawie?

2. Kolejnym problemem dla mieszkańców jest chodnik na ul. Brackiej, tuż przy nowych kamienicach. Czy władze dostrzegają mankamenty chodnika w postaci fali i mają możliwość reklamacji tej inwestycji? 

3. Starsze osoby coraz częściej pytają o ukwiecenie rond w mieście. Czy jest szansa, że w tym sezonie zostaną posadzone kwiaty na miejskich rondach? Właściciele ogródków działkowych przy ul. Nowogródzkiej pytają, czy jeśli sami zechcą posadzić tam kwiaty, czy potrzebują wówczas zgody Burmistrza?

4. Czy do Rady Miasta wpłynęło pismo dotyczące zwolnienia Przewodniczącej RM Wandy Winczaruk ze stanowiska w Powiatowym Urzędzie Pracy? 

Odpowiedzi udzielono 14.03.2016 roku: 

  1. Sprawa oznakowania poziomego Rynku jest znana. W ubiegłym roku przesłonięto je emulsją, jednak to nie przyniosło trwałych efektów. Obecnie rozważane są dwie propozycje usunięcia starego oznakowania: usunięcie chemiczne lub piaskowanie. Przeprowadzamy próby. Całość zostanie wykonana przy odpowiednich warunkach pogodowych, następnie odnowione zostanie nowe oznakowanie.
  1. Przy nowych kamienicach na ulicy Brackiej znajduje się stary chodnik, który nie jest objęty gwarancją. Takie naprawy są wykonywane w ramach bieżącego utrzymania dróg. Jeżeli chodzi o fragment z granitu u zbiegu ul. Brackiej, Słowackiego i Placu Słowiańskiego to będą przeglądy gwarancyjne.
  1. Gmina Żagań o statusie miejskim nie jest właścicielem żadnego  z rond w mieście. Stanowią one własność Powiatu, ZDW oraz RDDKiA.

Opiekujemy się kilkoma rondami na mocy zawartych umów, ale  nie wszystkimi. Umowy mamy zawarte  na rondo przy szpitalu (nasadzenia są już kompletne), przy poczcie (nasadzenia są już kompletne) i na Rondzie Czterech Pancernych, gdzie dokonujemy  nasadzeń sezonowych.

  1. Pytanie to proszę skierować do Przewodniczącej Rady Miasta.