W ostatnią niedzielę (24.04.2016) w szkockim miasteczku Duns przedstawiciele władz Żagania wraz z delegacją z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu pomnika Niedźwiedzia Wojtka. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Wioletta Sosnowska, dzięki której pomniki Kaprala Wojtka stanęły także w Żaganiu (w czerwcu 2013 r.) oraz włoskiej Imoli (kwiecień 2015 r.).

Miasta Duns i Żagań współpracują ze sobą od 1993 r. Niedźwiedź Wojtek był polskim żołnierzem 2. Korpusu Polskiego gen. W. Andersa. Brał udział w wyzwoleniu Włoch, m.in. Imoli, gdzie znajduje się partnerska szkoła ZSTH, a po wojnie wraz z żołnierzami stacjonował w Winfield Camp obok Duns. Władze Żagania z ogromnym entuzjazmem przyłączyły się do pomysłu stworzenia pomnika w miejscu, w pobliżu którego Kapral Wojtek stacjonował z żołnierzami, a później spędził powojenne lata. 

Podczas uroczystości burmistrza Daniela Machewkę reprezentowała Sekretarz Urzędu – Magdalena Wiadomska-Łażewska, która przed odsłonięciem pomnika podkreśliła symboliczne znaczenie pomnika i wartości jakie niesie za sobą pamięć o Wojtku. – Nasze miasta łączy wiele, a teraz mieszkańców naszych miast połączył jeszcze identyczny pomnik, na który – głęboko w to wierzę – zarówno mieszkańcy Żagania, jak również Imoli i Duns będą spoglądać codziennie z taką samą sympatią i dumą. Pomnik ten będzie przypominał nam o niesamowitej historii niedźwiedzia noszącego skrzynie pełne amunicji, wędrującego ramię w ramię z żołnierzami na północ Europy, do Szkocji – gdzie pozostał pod dobrą opieką do końca swych dni. Pomnik ten, pomoże nam także pamiętać o tak uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, szacunek i odwaga. Pamiętajmy!

Ośmioosobowa delegacja z Żagania uczestniczyła w uroczystościach na zaproszenie Twinning Association Duns oraz Community Council of Duns i Konsula Generalnego RP w Edynburgu. Konsul RP Dariusz Adler zaprosił gości także na spotkanie w konsulacie. 

fot. Wioletta Sosnowska