Wczoraj po godzinie 22:00 niebo nad Żaganiem rozświetlił pokaz sztucznych ogni. Wydarzenie to zakończyło 21. Jarmark św. Michała, który w tym roku dzięki przepięknej pogodzie oraz nowym rozwiązaniom logistycznym (nowej lokalizacji sceny) zgromadził tysiące uczestników. Codziennie na ulicach Żagania zobaczyć można było tłumy, których nie pamięta miasto! Mimo tak dużej ilości ludzi, impreza była bezpieczna i doskonale przygotowana.

Tegoroczny Jarmark rozpoczął barwny korowód, w którym licznie i kolorowo zaprezentowały się żagańskie szkoły, instytucje kultury, przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Korowód otwierały roześmiane tamburmajorki, maszerujące w rytm muzyki orkiestry wojskowej. Za nimi ruszyły władze miasta, na czele z Burmistrzem Danielem Marchewką oraz Przewodniczącą Rady Miasta Wandą Winczaruk, którzy na trasie przemarszu odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą naszym miastom partnerskim. W kolorowym tłumie dostrzec można było sportowców, żołnierzy, zabytkowy pojazd, motocyklistów, uczniów. O rozpoczynającym się Jarmarku informowało na żywo Radio Zachód, które przez trzy godziny prowadziło audycję z Żagania. Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał gospodarz miasta. Tradycyjnie już Daniel Marchewka podzielił się z mieszkańcami chlebem – chlebem wypieczonym przez żagańskich rzemieślników, partnerów wydarzenia. Obecni na scenie Andrzej Antczak Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości z Żagania oraz Krzysztof Hnat Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości z Zielonej Góry wręczyli burmistrzowi Danielowi Marchewce najwyższe odznaczenie nadawane przez kapitułę Izby Rzemieślniczej – Złoty medal za zasługi dla rozwoju rzemiosła lubuskiego.

21. Jarmark św. Michała należał do najwspanialszych wydarzeń ostatniej dekady. Piękna pogoda oraz wyjątkowe gwiazdy ściągnęły do Żagania niespotykaną liczbę uczestników. Na koncertach Moniki Lewczuk, Quebonafide, Borixon’a, Kamila Bednarka oraz Kabaretu Jurki i Poparzonych Kawą Trzy bawiły się tysiące osób. Dwa dni święta miasta zakończyliśmy dyskotekami plenerowymi, oba świętowaliśmy również na sportowo. Odbył się turniej piłki ręcznej oraz turniej tenisa stołowego, w sobotę już po raz piąty ścigano się na Wieży Widokowej, po raz pierwszy pokonując również ten dystans w biegach drużynowych z książką. Odbył się turniej siatkarski oraz turniej squasha. Na żagański dworzec kolejowy przybyły zabytkowe lokomotywy oraz samochody. Było głośno, parno oraz rozrywkowo.

Dziękujemy Wam za obecność, doskonałą zabawę i trzydniowe świętowanie dni miasta. Zapraszamy równocześnie na Święto Czarnej Dywizji. W najbliższy piątek i sobotę na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu stanie miasteczko wojskowe, na którym zaprezentowany zostanie sprzęt bojowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.