– Już jako dziecko wiedziałem, że speleoklub Bobry i drużyna Czarnych Żagań to dwie najważniejsze marki, dzięki którym nasze miasto jest znane w całej Polsce i nie tylko – powiedział burmistrz Daniel Marchewka podczas obchodów jubileuszu 50. rocznicy powstania klubu.

W piątek (8 grudnia) Bobry bawiły się w swojej siedzibie w Rynku. W sobotę obchody przeniosły się do Sali Kryształowej Pałacu Książęcego. Speleoklub od lat wspiera miasto Żagań, za co prezes klubu Daniel Oleksy serdecznie podziękował burmistrzowi D. Marchewce, który wręczył grotołazom rzeźbę bobra, autorstwa Jerzego Kupczyka.

W uroczystości uczestniczył również Sławomir Maciejczyk – burmistrz Wojcieszowa oraz Wacław Łuka, przewodniczący Rady Miasta. W Wojcieszowie od 25 lat znajduje się baza wypadowa Bobrów, stąd dobra współpraca z tamtejszym samorządem. 

Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłych członków klubu. Między innymi wieloletniego prezesa Edwarda Kęska„Dziuśka” i  Krzysztofa Sawickiego.

Historia Bobrów zaczęła się w 1961 r, od Józefa Klimasa, który przybył do Żagania z Częstochowy i powołał przy Technikum Włókienniczym harcerską drużynę grotołazów, skupiającą m.in. K. Sawickiego – byłego dyrektora Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych, Eugeniusza Koniora i Ryszarda Obuchowicza. W sierpniu 1966 r. utworzono drużynę turystyczną Bobry, przy PTTK. Jej szefem został E. Kęsek, który prowadził klub przez 27 lat. W 1972 r. Bobry otrzymały pomieszczenie klubowe przy Rynku 11, które jest siedzibą Bobrów do dzisiaj.

Do naszych grotołazów przez wiele lat należał jaskiniowy rekord świata, studnia Hades o głębokości 455 m. Po kilkunastu latach Łukasz Wójtowicz i Artur Nowak zeszli na dno najgłębszej jaskini świata, Krubera Voronia, o głębokości 2080m.

Speleolodzy mają na koncie wyprawy w najbardziej egzotyczne zakątki świata, m.in. do Wietnamu, Kirgizji, Meksyku, Kolumbii, Wenezueli i Chin. Współtworzą opracowania naukowe.

galeria foto A.Żyworonek