– Czujcie się u nas jak we własnym domu. Tak amerykańskich żołnierzy przywitał w czwartek (12 stycznia) burmistrz Daniel Marchewka, na skwerze Czołgisty przy ul. Żarskiej. – Goszczenie Was w Żaganiu jest dla nas zaszczytem – powiedział. – To historyczny moment dla całej naszej społeczności. Dziękuję dowódcy i wszystkim żołnierzom za ich ciężką pracę, której ukoronowaniem jest ta chwila.

W czwartek przejście graniczne w Olszynie symbolicznie przekroczyli pierwsi żołnierze z 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado. Będą oni przez 9 miesięcy pełnić służbę w Polsce, jako pierwsza zmiana. – Nasza misja w Europie zakłada działania długofalowe – powiedział pułkownik Christopher Norrie, dowódca grupy. – Naszym celem jest odstraszanie przeciwników i zapewnienie bezpieczeństwa sojusznikom.

– Znamy się już od dawna – zaznaczył generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Służyliśmy razem w Iraku, czy Afganistanie. Przed nami wspólne szkolenia i zacieśnianie żołnierskiej więzi.

Trwa wielka akcja przerzucania ludzi i sprzętu. Brygadowa Grupa Bojowa liczy 3,5 tys. żołnierzy i ma na swoim wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych, ponad 900 kołowych, w tym prawie 90 czołgów abrams, samobieżne haubice paladin, ponad 400 samochodów humvee i 144 bojowe wozy piechoty bradley. – Szybkie przemieszczenie ludzi i sprzętu to dla nas również ważne ćwiczenie logistyczne – zaznaczył płk Norrie.

Sojusznicy lubią zupy

Wraz z grupą amerykańskich żołnierzy przyjechał starszy sierżant Tomasz Sobota, rodowity Polak ze Śląska, od kilku lat służący w U.S. Army. – Miałem 26 lat, gdy w 2006 roku wygrałem w loterii wizę amerykańską – opowiada T. Sobota. – Wyjechałem i zamieszkałem w Cololrado Springs. Tam też zaciągnąłem się do wojska. Przez 7 lat służyłem w bazie w Niemczech. Od tamtej pory nie miałem wielu okazji do odwiedzenia kraju. Teraz jestem tu po raz drugi od swojego wyjazdu.

Pan Tomasz się śmieje, że polskiego jedzenia w USA mu nigdy nie brakowało, bo jego żona Justyna jest świetną kucharką. Oboje mają dziewięcioletniego syna Tomka juniora.

Na razie w Żaganiu jest 250 amerykańskich żołnierzy, ale będzie ich znacznie więcej. – To będzie nasza najważniejsza baza w Polsce – dodaje starszy sierżant. – Do której będą trafiać wszyscy nasi żołnierze, przyjeżdżający do kraju. Stąd będą się przemieszczać w inne rejony.

Goście stołują się w stołówce 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Na razie korzystają wyłącznie z polskiej kuchni. – Wszystkim kolegom najbardziej smakują polskie zupy – opowiada T. Sobota.

Od kilku dni widać wzmożony ruch żołnierzy w salonach telefonii komórkowej. Żołnierze chcą zapewnić sobie kontakt z krajem i indywidualny dostęp do internetu. Poszukują też adapterów, które pozwolą im na korzystanie z ze sprzętów. W USA prąd ma napięcie 110-120 V, zaś w Polsce 220-230 V. Inne są też kształty wtyczek. – O różnicach dotyczących prądu i wtyczkach mówiłem kolegom 2 miesiące przed wyjazdem – zaznacza oficer łącznikowy T. Sobota. – Widocznie nie każdy słuchał.

Amerykanie zamieszkali w koszarach 34 Brygady Kawalerii Pancernej przy ul. Żarskiej oraz na obozowisku wagonowym na Karlikach. A także w Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

– Jestem budowlańcem i pracuję na terenie koszar – opowiada Zbigniew Szczap. – Mogę powiedzieć, że Amerykanie są bardzo mili i grzeczni. Polscy żołnierze również.

galeria foto A.Żyworonek

 (mt)