W sobotę 14 stycznia o 14.00  zapraszamy serdecznie na plac generała Maczka, na uroczystość powitania żołnierzy amerykańskich, z udziałem premier Beaty Szydło, ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, władz miasta i wielu innych, dostojnych gości.

Zapraszamy też na piknik wojskowy, w ramach narodowej akcji „Bezpieczna Polska”. Hasło naszej imprezy, która odbędzie się w Rynku brzmi „Witamy w Żaganiu – Welcome to Żagań”. Razem będziemy świętować przybycie do naszego miasta żołnierzy z Fortu Carson w Kolorado. Uroczystości z placu gen. Maczka będą transmitowane przez TVP w całym kraju. Na uczestników imprezy czekają 4 tys. porcji pysznej, wojskowej grochówki. Głównym organizatorem imprezy jest MON.

Wojskowy piknik na dużej scenie w Rynku o godz. 12.00 otworzy burmistrz Daniel Marchewka wraz z generałem dywizji Jarosławem Miką, dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

12.10-13.30 koncert polskich i amerykańskich melodii wojskowych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania,

12.30-13.00 prezentacje muzyczne sekcji wokalnej Klubu Wojskowego Czarnej Dywizji,

13.00-13.15 będziemy oglądać sprzęt wojskowy, zgromadzony w Rynku. Dowiemy się wielu ciekawych informacji na jego temat,

13.15-13.30 multimedialne prezentacje historyczne żagańskiego Muzeum Obozów Jenieckich.

O godz. 14.00 rozpocznie się uroczysty apel na placu generała Maczka. Weźmie w nim udział m.in. Prezes Rady Ministrów pani Beata Szydło oraz generał Frederick Hodges, dowódca wojsk USA w Europie. Wystąpienia dostojnych gości i przebieg apelu będzie można zobaczyć również w godz. 14.00-14.50 na telebimie w Rynku, a także na telebimach w 16 miastach w Polsce, w których będą się odbywać pikniki „Bezpieczna Polska”.

O 14.50 na scenie w Rynku najpiękniejsze piosenki wojskowe zaśpiewa Estrada Czarnej Dywizji.

15.20-15.50 prezentacja spotów reklamujących wspólne szkolenia żołnierzy 11 LDKPanc. i Armii Amerykańskiej – rozmowy, wywiady z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

O 15.30 zapraszamy na koncert gwiazdy – wystąpi zespół Pectus.

16.40-16.50 prezentacja spotów reklamujących wspólne szkolenia żołnierzy, 16.50-17.00 zakończenie imprezy z udziałem władz miasta i Czarnej Dywizji.

Będą również pokazy sprzętu wojskowego, prezentacje ofert klas mundurowych, stoiska 11LDKPanc. i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Zielona Góra.

Program imprezy może się zmienić. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.