– To wielki dzień, gdy w Żaganiu możemy powitać żołnierzy najlepszej i najsilniejszej armii świata – powiedziała premier Beata Szydło podczas sobotniej uroczystości (14 stycznia) na placu generała Maczka.

– Dziękujemy burmistrzowi i mieszkańcom miasta za serdeczne przyjęcie naszych żołnierzy, którzy są daleko od swoich rodzin, ale tu mogą czuć się jak u siebie w domu – zaznaczył gen. Timothy P. McGuire, zastępca dowódcy Wojsk Lądowych USA w Europie.

W sobotę na placu gen. Maczka witaliśmy oficjalnie amerykańskich żołnierzy. Z tej okazji Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało uroczysty apel z udziałem premier Beaty Szydło, ministra Antoniego Macierewicza, minister Elżbiety Rafalskiej i wielu dostojników państwowych. Władze samorządowe reprezentował burmistrz Daniel Marchewka, gospodarz miasta, w którym stacjonować będzie dowództwo amerykańskiej misji wojskowej w Polsce.

Burmistrzowi D. Marchewce i mieszkańcom Żagania dziękował również Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce, który przemawiał po polsku i po angielsku. – Dziękuję za ciepłe powitanie naszych żołnierzy, którzy będą tu służyć z dala od swojego kraju i tutaj będzie ich drugi dom. Żelazna Brygada Pancerna (3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty) to jednostka w pełnej gotowości – podkreślił. – Ma wielkie doświadczenie z misji w Afganistanie, w Iraku, czy na Bałkanach. Współpracowała już z polskimi żołnierzami, a teraz będzie ćwiczyć razem z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu, czyli Czarną Dywizją. W ubiegłym roku braliśmy udział w ćwiczeniu Anakonda 16. W Polsce ćwiczyło 12 tys. żołnierzy. Mogę powiedzieć, że w tej chwili w Polsce są już tysiące żołnierzy USA.

Minister A. Macierewicz stwierdził, że na wojska sojusznicze czekaliśmy bardzo długo, mając często przy tym poczucie osamotnienia.

Po zakończeniu uroczystego apelu premier B. Szydło wraz z innymi gośćmi udała się na spacer po Rynku, gdzie w godz. 12.00-17.00 odbywał się piknik wojskowy pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Na scenie w Rynku mogliśmy posłuchać między innymi piosenek Estrady Wojskowej Czarnej Dywizji, zaś gwiazdą wieczoru był zespół Pectus. Amerykanie i Polacy razem ustawiali się w kolejce do pysznej, woskowej grochówki. Przygotowano 4 tys. porcji, więc dla nikogo nie zabrakło. Atmosfera pikniku przeniosła się również na ul. Warszawską, gdzie mieszkańcy miasta robili sobie wspólne zdjęcia z żołnierzami.

galeria foto A.Żyworonek-Rynek

galeria foto A.Żyworonek – Pl.gen.Maczka

(mt)