W byłej stołówce wojskowej, w dawnym kompleksie koszarowym przy ul. Dworcowej Agencja Mienia Wojskowego oddała do użytku internat. Jednym z pierwszych mieszkańców jest pułkownik dyplomowany Dariusz Lewandowski, dowódca 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

W uroczystym otwarciu (w czwartek 16 lutego) wziął udział między innymi generał dywizji Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcy jednostek, przedstawiciele AMW z Warszawy i oddziału w Zielonej Górze, a także burmistrz Daniel Marchewka. – Lewandowski strzela gole w Bayernie, dyrektor Lewandowski buduje mieszkania żołnierzom, a pułkownik Lewandowski dowodzi 34. Brygadą Kawalerii Pancernej – zażartował burmistrz. – To dobrze wróży na przyszłość. A tak na serio, to bardzo cieszymy się z tak ważnych inwestycji w mieście. 

Wojskowi z dumą podkreślali, że internat mieści się przy nowej ulicy, której patronem jest 11 batalion dowodzenia. Było to możliwe dzięki Radzie Miasta Żagań, która w ubiegłym roku podjęła uchwałę o nadaniu nazwy nowej ulicy, która znajduje się na terenie byłego kompleksu koszarowego. Budynek po byłej stołówce zyskał numer 1.

Internat ma 58 miejsc. Żołnierze będą mieszkać w dwu i trzy pokojowych modułach, w pełni umeblowanych. W każdym module jest łazienka i dobrze wyposażona kuchnia. W pokojach są telewizory. Można od razu w nich zamieszkać. Jako pierwszy klucz do swojego pokoju odebrał pułkownik  Dariusz Lewandowski, dowódca 34.BKPanc. – Wprowadzam się praktycznie od razu – zapowiedział. – Bardzo mi się podoba moja kwatera.

– Internat jest dla wszystkich żołnierzy – zastrzegł Tomasz Lewandowski, dyrektor oddziału terenowego AMW w Zielonej Górze. – Od szeregowca, po wysokiego rangą oficera. Nie ma żadnej różnicy.

Mieszkańcy budynku mają również do dyspozycji stół bilardowy i do tenisa stołowego oraz dwie siłownie. Jedną w piwnicy, drugą „pod chmurką”. Z siłowni mogą korzystać również inni mieszkańcy kompleksu koszarowego. W tej chwili w Żaganiu jest już 200 miejsc internatowych.

Jeszcze w tym roku AMW zapowiada oddanie do użytku nowego bloku dla 18 rodzin wojskowych. Będzie on również wyposażony w infrastrukturę, między innymi w plac zabaw dla dzieci.

– Żołnierz do prawidłowej służby potrzebuje nie tylko szkoleń, ale również efektywnego odpoczynku – stwierdził gen. dyw. J. Mika. – Dzięki szybkiej decyzji i szybkiej budowie  stajemy się bardzo atrakcyjnym garnizonem. Liczymy na kolejne inwestycje.

– To symboliczny początek odbudowy infrastruktury służącej wojsku – obiecał T. Lewandowski.

AMW ma dalekosiężne plany, dotyczące całego kompleksu po byłych koszarach 11 batalionu dowodzenia. W przyszłości powstanie tam duże, wojskowe osiedle wraz z całym zapleczem. Jego położenie jest bardzo atrakcyjne, ze względu na bliskość centrum miasta, a także dużego parku.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.