piątek (17 lutego) na placu gen. Stanisława Maczka generał dywizji Jarosław Mika pożegnał żołnierzy, garnizon i mieszkańców miasta. Przekazał dowodzenie 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej swojemu dotychczasowemu zastępcy, generałowi brygady Stanisławowi Czosnkowi.

8 lutego generał dywizji Jarosław Mika odebrał od prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tym samym został dowódcą wszystkich wojsk, wchodzących w skład polskiej armii.  

J. Mika objął dowodzenie 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej dokładnie 17 lutego 2014 roku. Z miastem i wojskiem pożegnał się również 17 lutego, bieżącego roku, dokładnie trzy lata później. Data ta ma więc znaczenie symboliczne, co generał podkreślał podczas uroczystości na pl. gen. Maczka. – W Żaganiu poznałem wielu wspaniałych ludzi z pasją – powiedział podczas pożegnania. – Moich żołnierzy i władze samorządowe. A także nowych przyjaciół z U.S. Army. Wzbogaciłem się o ogromne doświadczenie, które będzie bardzo ważne w mojej dalszej pracy.

W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, marszałek Elżbieta Polak, przedstawiciele duchowieństwa, byli dowódcy 11. LDKPanc., żołnierze. Włodarzy miast stacjonowania Czarnej Dywizji reprezentował burmistrz Daniel Marchewka. – Wartość człowieka poznajemy wówczas, gdy go żegnamy – zaznaczył. – Czujemy żal, ale jednocześnie radość, że nasz generał obejmuje zaszczytne stanowisko.

Burmistrz podkreślił uznanie dla generała ze strony samorządu, który podczas sesji rady (19 stycznia) uhonorował dowódcę Czarnej Dywizji medalem „Zasłużony dla Miasta Żagania”. Samorząd docenił jego wkład i doskonałą współpracę z wojskiem. Medal i pamiątkowego diabła otrzymał z rąk burmistrza i przewodniczącej rady Wandy Winczaruk. Wówczas J. Mika zapowiedział, że czuje się związany z miastem, ponieważ „tu bije pancerne serce Polski”. Podkreślał, że zamierza zostać do końca swojego kontraktu, czy końca roku. Stało się jednak inaczej. 8 lutego z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał akt mianowania na stanowisko szefa Rodzajów Sił Zbrojnych. 
Jednocześnie (z datą 15 lutego) na stanowisko dowódcy 11. LDKPanc. Został wyznaczony generał brygady Stanisław Czosnek. – To dla mnie ogromny zaszczyt, honor i wyraz najwyższego zaufania – stwierdził S. Czosnek. – Generał Mika to wzór dowódcy, żołnierza i człowieka.
Podczas pożegnania szczególne uznanie zdobyli amerykańscy żołnierze, którzy wraz z Polakami zaśpiewali hymn Polski, który ćwiczyli od kilku dni i bali się, czy im się uda. Obawy okazały się płonne. Wypadli świetnie i dostali pochwałę ze strony gen. Dyw. J. Miki.

Były dowódca 11. LDKPanc. zastąpił na stanowisku dowódcy generalnego generała broni Mirosława Różańskiego, który również był związany z Żaganiem. Służbę wojskową rozpoczął w 42. Pułku Zmechanizowanym w Żarach. Służył również w sztabie 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu i był dowódcą Czarnej Dywizji. Dwukrotnie dowodził 17. Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. 12 grudnia ub. roku złożył wniosek o zwolnienie go z zawodowej służby wojskowej.

– Trzy lata w Czarnej Dywizji – powiedział nam gen. J. Mika. – Można sobie zadać pytanie, czy to dużo, czy mało? Żal mi mojej jednostki i miasta, z którym się zżyłem. Ale są następne wyzwania. Muszę teraz myśleć o wszystkich rodzajach wojsk. Również o marynarce, czy też lotnictwie. Dziękuję za wsparcie wszystkim mieszkańcom Ziemi Lubuskiej i miejsc stacjonowania 11. LDKPanc.

(mt)

©℗ ©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.

galeria foto A.Żyworonek