Do Żagania przyjechała grupa 48 żołnierzy z baz lotniczych z całej Wielkiej Brytanii. Przez trzy dni będą poznawać historię obozów jenieckich i Wielkiej Ucieczki. W sobotę pobiegną w Żagańskim Crossie.

– W Żaganiu byłem już kilka razy – mówi porucznik Nev Smith po przyjeździe do miasta (w czwartek 23 marca). – Brałem udział w Długim Marszu oraz w obchodach Wielkiej Ucieczki. Żagań to dla nas bardzo ważne miejsce, związane z historią naszego kraju oraz RAF-u. Możemy skonfrontować nasz współczesne doświadczenia, z doświadczeniami jeńców.

W grupie znaleźli się między innymi żołnierze żandarmerii Royal Air Force, młodzi ludzie, dopiero zaczynający służbę, a także doświadczeni lotnicy z wieloletnią służbą na koncie.

– Będą uczestniczyć w szeregu zajęć na terenie Muzeum Obozów Jenieckich – tłumaczy Marek Łazarz, dyrektor MOJ. – Między innymi w moich wykładach. W piątek (24 marca) wezmą udział w obchodach Wielkiej Ucieczki, odwiedzą szkołę w Iłowej, która nosi imię Lotników Alianckich, a także kościół, w którym nocowali jeńcy podczas ewakuacji obozu.

W sobotę lotnicy RAF wezmą udział w 43. Crossie Żagańskim o Puchar Wielkiej Ucieczki.

(mt)

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.