34BKPanc.

Tegoroczne obchody święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej odbędą się w piątek 21 kwietnia, o godz. 8.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Żarskiej, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji pracowników resortu obrony narodowej i żołnierzy brygady.

Po mszy wszyscy udadzą się pod pomnik gen. Buka na uroczyste zakończenie VII. Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka.  

Kulminacyjnym punktem obchodów święta 34BKPanc będzie uroczysty apel, który rozpocznie się o godz. 11.00, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Karliki. Żołnierzom brygady podczas apelu wręczone zostaną odznaki pamiątkowe i wyróżnienia, a także mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Warto wybrać się tego dnia na poligon, żeby zobaczyć pokaz dynamicznego działania plutonu czołgów Leopard 2A5 i kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Wspierać ich będą 122 mm samobieżne haubice 2S1 Goździk oraz zestawy przeciwlotnicze Hibneryt.
Będzie też można zobaczyć wyposażenie brygady, od broni osobistej, po ciężki sprzęt gąsienicowy, z czołgami na czele. Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano strzelanie z symulatorów broni strzeleckiej, dmuchane zamki, malowanie twarzy, plastyczne i sprawnościowe konkursy z nagrodami. Na smakoszy czekać będzie żołnierska grochówka. 

Na poligonowe bezdroża wojsko zaprasza również w sobotę i niedzielę 22 i 23 kwietnia, gdzie na terenie placu ćwiczeń taktycznych (za brygadą, w kierunku Żar) odbędą się wyścigi motocykli i quadów. Zawody rozegrane zostaną w ramach III. i IV. rundy Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Cross Country. 

Do udziału w obchodach święta pancerniacy zapraszają byłych i obecnych żołnierzy brygady oraz wszystkich chętnych, miłośników i sympatyków wojska. 

Piątek 21 kwietnia  
08.00 – 08.45 – Msza św. w Kościele Garnizonowym w Żaganiu (ul. Żarska 22) 
09.30 – 10.00 – Zakończenie VII. Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem generała – plac Pamięci przy 34BKPanc (koszary Żagań-Las, środkowa brama), 11.45 – 12.45 uroczysty apel z okazji święta 34BKPanc (OSPWL Żagań-Karliki), 12.50 – 15.30 – festyn na OSPWL Żagań-Karliki.

(źródło: 34BKPanc., fot. ppor. Magdalena Czekatowska)