W czwartek i piątek (3 i 4 sierpnia) swoje święto obchodziła 10 Brygada Kawalerii Pancernej. W czwartek obchody rozpoczął koncert orkiestry wojskowej z Żagania raz z solistami, w Klubie Garnizonowym.

W piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojskowych, a także reprezentanci samorządów województwa lubuskiego i dolnośląskiego. W Świętoszowie służy wielu mieszkańców Żagania. Nasze miasto reprezentował burmistrz Daniel Marchewka.

Dowódca 10BKPanc, pułkownik dypl. doktor Dariusz Parylak, przywitał żołnierzy, ich rodziny, mieszkańców Świętoszowa, a także podziękował samorządowcom za wsparcie i współpracę. – W wojsku nie ma miejsca na indywidualności – zaznaczył. – Pancerniak musi współpracować z saperem, ten z przeciwlotnikiem, itp. Dowodzić 10 BKPanc. trzeba twardo, ale po rycersku. Tak samo trzeba służyć: twardo i po rycersku.

Święto było okazją do nagród i awansów. Dokumenty zostały przywiezione pod trybunę przez rekonstruktora z poczty polowej, na wojennym motocyklu.

Podczas defilady zaprezentowały się wszystkie pododdziały, a także Amerykanie stacjonujący w Świętoszowie. Pokaz sprzętu zamknęły historyczne pojazdy grup rekonstrukcyjnych.

Po oficjalnych obchodach żołnierze zaprosili zebranych na piknik rodzinny. Gwiazdą wieczoru była grupa Video.

(mt)

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.