W ciągu trzech dni na zajęcia zapisało się aż 160 osób. Seniorzy nie chcą siedzieć w domu. Chcą się rozwijać, kształcić i integrować. We wtorek 3 października w sali Kryształowej Pałacu Książęcego pieśnią Gaudeamus Igitur żagański chór Octava rozpoczął inaugurację nowego roku akademickiego.
– Oprócz zajęć na miejscu będziemy zapraszać słuchaczy na wycieczki – powiedziała nam Stanisława Szczepanik, przewodnicząca UTW. – Zaplanowaliśmy między innymi wyjazd do Świeradowa Zdroju, zaś wiosną przyszłego roku będziemy zwiedzać mało znaną nam Lubelszczyznę.
– Przygotowaliśmy dla słuchaczy 11 różnych zajęć – wylicza Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury, którego UTW jest sekcją. – Od jogi, tańca, przez lektoraty, po informatykę i regionalistykę. Dziękujemy burmistrzowi Danielowi Marchewce, dyrektorowi Zbigniewowi Białkowskiemu, szefowi Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie, dyrektor Magdalenie Śliwak, szefowej Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pawłowi Lóssie, prezesowi spółki Pałac Książęcy. Bez wsparcia burmistrza nie moglibyśmy działać. Dzięki dyrektorom możemy korzystać z pałacu, z sali Kryształowej i innych. Stale współpracujemy też z biblioteką i również z jej pomieszczeń korzystamy.
B. Tołpa dodała również, że prawdopodobnie po nowym roku UTW będzie mógł się przenieść do swojej siedziby, czyli do pałacyku przy ul. Jana Pawła II 7, który obecnie jest remontowany w ramach dotacji z Unii Europejskiej. Roboty pełną parą prowadzi lokalna firma Lapis.
Burmistrz Daniel Marchewka przywitał słuchaczy refleksją na temat kruchości życia i przemijaniu. – Starajmy się żyć tak, jakby każdy dzień z samego rana dawał nam nowe życie, które staramy się dobrze wykorzystać – zaznaczył.
W tym roku akademickim (2017/18) zajęcia z regionalistyki poprowadzi Wiesław Chłopek. Zastąpi on zmarłego 7 czerwca tego roku Mariana Ryszarda Świątka. – To człowiek, którego nie da się zastąpić – wspomniał W. Chłopek. – Ale będę się starał przybliżyć państwu interesujące na wszystkich tematy regionalistyczne.
Plan zajęć na UTW
Na zakończenie z koncertem piosenek Anny German wystąpił duet: Lucyna Ordon-Klimczak i Grzegorz Klimczak, którzy oczarowali publiczność klimatem stworzonym na scenie.
A już od 16 października Żagań obchodzi Tydzień Seniora. W programie:
Poniedziałek 16 października, godz. 9.30 msza święta w intencji żagańskich seniorów w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu przy pl. Klasztornym.
10.00-11.00 spotkanie z kosmetyczką w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Pstrowskiego 3. Tematem spotkania jest pielęgnacja cery dojrzałej.
10.00-18.00 Dzień Otwarty dla seniora w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu.
16.30 korowód z Pałacu Książęcego do Urzędu Miasta przy pl. Słowiańskim 17.
17.00 Dyskoteka Dorosłego Człowieka w sali Kurlandzkiej Pałacu Książęcego.
Wtorek 17 października, godz. 12.00-14.00 siłownia dla seniora „Strefa Mocy” – Fitness Club „Strefa Mocy”, Osiedle na górce 46.
12.00-13.00 konkurs kulinarny na najsmaczniejsze ciasteczka w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Pstrowskiego 3 w Żaganiu.
Środa 18 października 11.00-12.00 zajęcia dekoratorskie w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Pstrowskiego 3 w Żaganiu.
17.00 kabaret Zalotka w sali Kryształowej Pałacu Książęcego.
Czwartek 19 października godz. 15.00 Piknik Seniora z zespołami „Amigo” i „Żagańską Lutnią” na pałacowym dziedzińcu.
Sobota 21 października 12.30 Uroczyste zakończenie Żagańskiego Tygodnia Seniora – koncert pt. „ Tyle słońca…!” Piosenki Anny Jantar i Ireny Jarockiej w wykonaniu Anny Żebrowskiej w sali Kurlandzkiej i Balkonowej Pałacu Książęcego.
W czasie Tygodnia Seniora basen Arena przygotował darmowy 1-godzinny wstęp dla żagańskich seniorów (osób, które ukończyły 60 rok życia) za okazaniem dokumentu tożsamości ze zdjęciem potwierdzającym miejsce zamieszkania
w terminach: poniedziałek 16.10.2017r. w godz. 14.00-15.00, wtorek 17.10.2017r. w godz. 14.00-15.00, środa 18.10.2017r. w godz. 14.00-15.00.
(mt)
Fot. Adam Żyworonek
©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.