Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dobre nad Kwisą informuje, że w październiku wojska amerykańskie będą się intensywnie szkolić na naszym poligonie Karliki i Świętoszów.

Amerykanie będą strzelać od 16 do 27 października na kierunku Karliki. Wojsko ostrzega, że przez cały czas obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na tereny poligonu, szczególnie podczas ćwiczeń. Grzybiarze lub inne osoby, które ignorują ten zakaz narażają się w najlepszym razie na otrzymanie wysokiego mandatu, w najgorszym razie na utratę zdrowia, a nawet życia.

– Poszłam na poligon z koleżanką – opowiada nasza Czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). – Nie strzelali, więc myślałyśmy, że jest bezpiecznie. Nie uszłyśmy daleko, gdy podjechali do nas Amerykanie i kazali gestami natychmiast opuścić teren. Zawróciłyśmy, a kawałek dalej, na szczęście już za terenem wojskowym spotkałyśmy leśników i naszych żołnierzy. Ostrzegali nas przed konsekwencjami i grzywną w wysokości 5 tys. zł. Gdy tylko wyjechałyśmy na rowerach z lasu, na poligonie zaczęli strzelać. Było bardzo głośno i miałyśmy wrażenie, że się trzęsie ziemia. Bardzo się przestraszyłyśmy i już więcej tam nie pojedziemy.

Prosimy o respektowanie poleceń wojska i wybieranie na grzybobranie lub spacery po lesie innych terenów, niż poligon. Żołnierze upominają, że za łamanie zakazu można dostać nawet 5 tys. zł grzywny, nie mówiąc już o tym, że można zostać kaleką lub nawet stracić życie.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Żołnierze ostrzegają przed wchodzeniem na teren poligonu.