W lutym rozpocznie się rewitalizacja placu. W czwartek 25 stycznia burmistrz Daniel Marchewka podpisał umowę z Pawłem Nowaczykiem, dyrektorem zarządzającym firmą Polskie Surowce Skalne sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich, na wykonanie modernizacji pl. gen. Maczka.

Przypomnijmy, że plac będzie remontowany w ramach projektu pod nazwą.: „Rewitalizacja zabytkowego pałacyku przy ul. Jana Pawła II 7 w Żaganiu wraz z otoczeniem w celu nadania nowych funkcji społecznych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

Wartość całego projektu, czyli remontu pałacyku po byłej bibliotece i placu gen. Maczka to ok. 6,9 miliona złotych, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi aż 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Pałacyk będzie oferował wiele przedsięwzięć dla seniorów. Zmieni się również plac. Zyska między innymi fontannę, plac zabaw, stoliki do gier w szachy. Będą nowe kompozycje przestrzenne, miejsce na działania kulturalno-edukacyjne.  Plac zostanie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych i zyska piękną iluminację. Oprócz tego będzie tez spełniał dotychczasową funkcję miejskiego placu, na którym będą mogły się odbywać uroczystości.

Jeden projekt, dwa przetargi

Aby zwiększyć szansę na wyłonienie wykonawców, których obecnie brakuje na rynku, zadanie zostało podzielona na dwie części: remont budynku i jego otoczenia. Renowacja pałacyku trwa od ubiegłego roku. Wykonuje go miejscowa firma Lapis. Jeśli chodzi o plac, to do przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca, który złożył ofertę wyższą, niż zakładano. Początkowo na ten cel przeznaczono 4.489.209,96 zł brutto. Jedyna złożona oferta opiewała na 5.361.667,72 zł brutto. – Zdecydowaliśmy się, aby nie rozpisywać kolejnego przetargu – zaznacza burmistrz D. Marchewka. – Przyjąć wyższą ofertę, na którą zostały przeznaczone dodatkowe środki budżetowe. To pozwoli na szybkie rozpoczęcie i zakończenie inwestycji. Gdybyśmy czekali, moglibyśmy zapłacić jeszcze drożej lub nie znaleźć wykonawcy, co zagrażałoby realizacji całego projektu unijnego.

– To prawda – stwierdza P. Nowaczyk. – Mamy już ułożony harmonogram prac i gdyby żagański przetarg odbył się później, to byśmy w nim nie startowali.

Plac z polskiej kostki

Firma Polskie Surowce Skalne sp. z o.o. jest już znana w Żaganiu, z wykonywania remontu przy ul. Pomorskiej. Jej remont ma się zakończyć 25 stycznia. W naszym województwie prowadzi prace w Zielonej Górze. Układa bruk przed filharmonią, zajmuje się przebudową placu teatralnego z placem Matejki, wraz z fontanną.

– Plac generała Maczka bardzo mi się podoba – mówi P. Nowaczyk. – W tej chwili pełni on funkcję komunikacyjną, a od czasu do czasu jest wykorzystywany do organizacji uroczystości. Po modernizacji będzie spełniał funkcję rodzinną.  Powstanie przy nim fontanna, plac zabaw, itp. Stanie się wspaniałym miejscem, w którym będzie można spędzać czas. Dużym ułatwieniem dla nas jest możliwość ogrodzenia placu podczas wykonywania prac. Nie musimy robić zjazdów, itp. Z drugiej strony bliskość murów obronnych wywołuje we mnie niepokój, bo nie wiemy, co znajdziemy pod ziemią. Taki przypadek mieliśmy przy ul. Pomorskiej, gdy trzeba było przerwać roboty, bo została znaleziona zabytkowa nawierzchnia z polnego kamienia.

Na szczęście plac był już przed laty przebudowywany, co zmniejsza ryzyko odnalezienia pod nim zabytkowych obiektów.

Firma zapowiada, że na plac budowy wejdzie w lutym. Do rewitalizacji placu jej pracownicy będą używać polskiej kostki granitowej, wydobywanej we własnej kopalni, należącej do grupy. – To surowiec najwyższej jakości – podkreśla dyrektor Nowaczyk. – Nie ma porównania do materiałów z Chin, używanych przez niektóre firmy, które są znacznie niższej jakości.

Dotacja na plac

We wtorek 23 stycznia, podczas posiedzenia komisji gospodarki miejski radny opozycyjny Stanisław Kucab postulował, żeby odstąpić od remontu pl. gen. Maczka, a pieniądze przeznaczyć na coś innego. Nie jest to możliwe. Gdyby miasto spełniło postulat radnego, straciłoby dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 85 proc., czyli około 5,7 mln zł.

To oznacza, że nie byłoby „Milionów na Maczka”, o których w ostatnim wydaniu (19.01.2018 r.) pisała Regionalna, a które można było rzekomo przeznaczyć na coś innego. Na przykład na wybudowanie nowej drogi na Karliki (droga należy do Nadleśnictwa Żagań). Autor „zapomniał” dodać informacji o dotacji unijnej. Gdybyśmy z niej nie skorzystali, to nie byłoby pieniędzy na remont pałacyku i placu, ani też na inne cele.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Adam Żyworonek

Już w lutym zaczną się prace na placu gen. Maczka.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.