– Moja córka Natalka jest w ostatniej klasie gimnazjalnej – mówi Klaudia Salamon z rady rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu. – Boję się, co będzie dalej. Nie poradzi sobie w zawodowej szkole masowej.
– To samo dotyczy również mojego syna – zaznacza Ryszard Kusiak, tato znakomitego sportowca Szymona. – W takiej sytuacji jest też mój syn Paweł i wiele innych dzieci – stwierdza Magdalena Furtag. – Liczymy, że szkoła wreszcie powstanie.
– Tylko 86 proc. naszych absolwentów podejmuje naukę w masowych szkołach zawodowych – wylicza Renata Socha, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. – Kończy zaledwie 24 proc. W naszym województwie jest 17 ośrodków. Tylko w czterech nie ma szkół branżowych, w których młodzież mogłaby kontynuować naukę. Wśród tych czterech są dwa z powiatu żagańskiego: ze Szprotawy i Żagania. Reszta ma po jednym oddziale szkoły branżowej.
Dyrektor przypomina, że procedowanie w sprawie utworzenia placówki przy SOSW trwało 13 miesięcy. Ostatecznie radni powiatu podjęli decyzję negatywną, argumentując ją między innymi tym, że nie opłaca się organizować szkoły dla czwórki, czy piątki dzieci.
– Być może w pierwszym roku byłaby czwórka, czy piątka chętnych – argumentuje Wojciech Olejarz, nauczyciel w SOSW i prezes stowarzyszenia Uśmiech Dziecka. – Ale w kolejnych latach z pewnością byłoby ich znacznie więcej. Tym bardziej, że mamy deklaracje pracodawców, którzy chcą szkolić u siebie naszych uczniów, a potem ich zatrudnić.
– Rodzice są najlepszą reklamą tego, jak ich dzieci czują się i uczą w naszym ośrodku – wskazuje Piotr Twardosz, nauczyciel i przedstawiciel nauczycielskiej Solidarności. – Wciąż liczymy na zmianę decyzji radnych i uchwalenie powstanie szkoły branżowej przy SOSW. Szkoda, że w planach najbliższej sesji powiatowej (w poniedziałek 12 lutego) nie ma takiego punktu, chociaż radni będą się zajmować sprawami oświatowymi.
Społeczność szkolna szuka pomocy i możliwości lobbowania w wielu źródłach. W piątek 2 lutego o swojej walce rodzice i nauczyciele opowiadali poseł Katarzynie Osos, która odwiedziła SOSW i obiecała, że będzie się starała wesprzeć ich starania. Wysłuchała też programu artystycznego i zachwyciła się śpiewem Marleny Sawickiej, tegorocznej stypendystki Marszałka Województwa Lubuskiego.
Małgorzata Trzcionkowska
Fot. Małgorzata Trzcionkowska i Adam Żyworonek
Na zdjęciu rodzice proszący o utworzenie szkoły branżowej przy SOSW: (od prawej) Joanna Wieczorek, Klaudia Salamon, Magdalena Furtag i Ryszard Kusiak.
©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.