14 kwietnia rusza pierwszy w tym sezonie „Pociąg do kultury” z Berlina do Wrocławia. Będzie się zatrzymywał na stacji Żagań. W składach w jedną i drugą stronę będą się odbywać koncerty, pokazy dzieł sztuki, spotkania z autorami książek. Podróżni będą też zapoznawać się z historią i ciekawostkami mijanych miejscowości.

We wtorek 13 lutego w Pałacu Książęcym odbyło się spotkanie przedstawicieli projektu „Pociąg do kultury” z przedstawicielami wielu miejskich stowarzyszeń i instytucji. Jego tematem było zaznaczenie miasta na kulturalnej trasie pociągu. – Już wiemy, że będzie on kursował do końca 2019 roku – powiedział Oliver Spatz, kierownik projektu. Towarzyszyła mu artystka Marianne Ramsay-Sonneck i Adrianna Rosa – moderator w projekcie.

Specjalne bilety będzie można kupić za pośrednictwem Kolei Dolnośląskich lub w internecie.

Przypomnijmy, że pierwszy „Pociąg do kultury” ruszył w 2016 roku, gdy Wrocław został Europejską Stolicą Kultury. Weekendowe przewozy udało się uruchomić dzięki współpracy Kolei Dolnośląskich i Deutsche Bahn. – Zainteresowanie podróżnych było ogromne – dodaje O. Spatz. – Bywało, że na dworcu w Berlinie musiała pomagać policja, bo było tylu chętnych, że nie każdy się mieścił do składu.

„Kulturzug” ma kursować w weekendy. Poranny kurs z Berlina ma startować o 8.33 (przyjazd do Wrocławia Głównego o 12.40). Z Wrocławia Głównego pociągi mają wyjeżdżać ok. godz. 13.00.

Na trasie pociągu jest Legnica, Żagań, Żary, Forst, Cottbus i Berlin Ostkreuz. Goście przyjechali do Żagania, żeby nawiązać współpracę i zebrać informacje. W spotkaniu wziął udział dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie, Beata Tołpa, dyrektor Centrum Kultury, Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy, Magdalena Śliwak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy, Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, Halina Dobrakowska i Maria Piątek z Towarzystwa Przyjaciół Żagania oraz Małgorzata Wójcik ze stowarzyszenia turystycznego Piechur. Goście opowiadali o najciekawszych miejscach i historiach z Żagania, które mogliby zaprezentować podróżującym „Pociągiem do kultury” podczas postoju na stacji Żagań.

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Goście zapraszają mieszkańców miasta do przyjścia na stację 14 kwietnia i obejrzenia, jak wygląda „Pociąg do kultury”.

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.