550 osób, w tym 50 Brytyjczyków z RAF pobiegło w biegu głównym na 10 km. W biegu dla dzieci i młodzieży do lat 15 wzięło udział 155 dzieciaków. Nowością była sztafeta cztery razy tysiąc metrów, w której wzięło udział 19 drużyn.

– Nie zawiedli nas wolontariusze – podkreślił Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy, współorganizator biegu. – Było ich 60, do tego wspierali nas żołnierze z 11 batalionu dowodzenia z Żagania oraz 10 pracowników miejskiej spółki.

Imprezę poprowadził Karol Cząstka, znakomity trener i biegacz. – Brytyjczycy wzięli udział zarówno w sztafecie, jak i biegu głównym – powiedział nam. – Warunki pogodowe sprzyjają biegaczom, na trasie przewidzieliśmy kilka przeszkód. W sztafecie jest nią górka piachu, w biegu głównym snopki siana.

W niektórych miejscach trasy było rozmiękłe błoto, które również spowalniało uczestników. – Bierzemy udział w imprezie rodzinnie – powiedziała Ewa Bielecka. – Ja biegnę na 10 km razem ze szwagrem Adamem Bogulakiem z Jeleniej Góry, który kiedyś był mieszkańcem Żagania. Moje dzieci biegną w sztafecie jako drużyna stowarzyszenia turystycznego Piechur.

Na starcie stanął weteran biegów Jerzy Warszawski z Żagania, czy też niepełnosprawny sportowiec Marcin Biernacki. – Trenowałem trzy razy w tygodniu – stwierdził. – Najważniejsze, żeby dotrzeć do mety.

Po raz drugi udział w Żagańskim Crossie wzięła sześcioletnia Julia Drozdek. – W ubiegłym roku biegłam z mamą, w tym roku z babcią – opowiedziała nam. – Było bardzo fajnie.

– Dajemy radę – dodała babcia Kazimiera Drozdek.

Pobiegli też bracia Michał i Adam Runowscy, uczniowie PSP 2 w Żaganiu. – Biegliśmy na 690 metrów – wyliczyli. – Na początku trasa była łatwa jak spacerek. Przed metą było już trudno.

W biegu sztafetowym zwyciężyła drużyna Siwy Team z Żar. Drugie miejsce zajęła reprezentacja RAF z Anglii, trzecie Lamparty z Żar i Poznania.

W biegu dzieci jako pierwszy przybiegł Damian Rosa.

W biegu głównym kategoria open mężczyzn zwyciężył faworyt Adam Draczyński z Nowej Soli z czasem 33minuty 38 sekund. Drugi był Adam Zagórny z Krosna Odrzańskiego z czasem 34,06, trzeci Jacek Stadnik, również z Krosna Odrzańskiego z czasem 34,08.

W kategorii open kobiet zwyciężyła Sandra Nowak z Zielonej Góry – 40,34, druga była Wioletta Oleksyk z Żar – 41,15, trzecia Helena Schofield z Royal Air Force UK – 41,32.

W grupie open kobiet reprezentujących Żagań najlepsza była Anna Dziopa-Kan z BiegamBoLubię – 47,24, druga Urszula Romejko z Urzędu Miasta Żagań i BBL – 47,31, trzecia Kinga Wójcik z BBL, strażniczka miejska – 48,45.

W grupie mężczyzn reprezentujących Żagań był strażak Tomasz Kowalczuk z PSP Żary – 35,56, drugi był Piotr Stróż z Gozdnicy 38,56, trzeci Gerard Caruk z BBL Żagań – 41,25.

Imprezie biegowej towarzyszyły pokazy sprzętu 11 LDKPanc, USArmy oraz grup rekonstrukcyjnych. Pełne wyniki Żagańskiego Crossu o Puchar Wielkiej Ucieczki na stronie WWW.super-sport.com.pl

galeria foto bieg sztafet Adam Żyworonek 

galeria foto bieg dzieci Adam Żyworonek

Małgorzata Trzcionkowska

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Żagański Cross był bardzo udany. Wzięło w nim udział ok. 700 biegaczy.

Wyniki ze strony: WWW.super-sport.com.pl

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.